Okul takımında oynayan spor lisesi öğrencilerinin öz güven ve sorumluluk duygularına ilişkin görüşleri
Opinions of high school students playing in school teams on self confidence and sense of responsibility
  1. Tez No: 988007
  2. Yazar: SELİM SALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul takımında oynayan spor lisesi öğrencilerinin öz güven ve sorumluluk duygularına ilişkin görüşlerini inceleyerek, takım sporlarının bu öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimleri üzerindeki etkilerini nitel bir yaklaşımla ortaya koymaktır. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Şırnak il merkezinde spor lisesinde öğrenim gören ve en az iki yıldır takım sporlarında aktif olarak yer alan sekiz gönüllü öğrenci (3 kız, 5 erkek) oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular, öğrencilerin sporu yalnızca fiziksel gelişim aracı olarak değil, aynı zamanda öz güven kazanma, öz disiplin geliştirme, sosyal ilişkileri güçlendirme, sorumluluk bilinci oluşturma ve duygusal dayanıklılığı artırma unsurlarıyla ilişkilendirdiklerini göstermiştir. Katılımcılar, takım sporlarının aidiyet duygusunu pekiştirdiğini, ortak hedeflere yönelmenin ise motivasyon ve bağlılık düzeylerini artırdığını ifade etmiştir. Ayrıca, eleştiriyle baş etme, hata farkındalığı ve duygusal kontrol becerileri gibi kişisel gelişim unsurlarının da spor deneyimiyle güçlendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, araştırma bulguları sporun öğrenciler üzerinde yalnızca bedensel değil, aynı zamanda psikolojik esneklik, sosyal uyum ve kimlik gelişimi açısından da önemli etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, spor liselerinde öğrencilerin akademik ve sportif yüklerini dengeleyebilmeleri için okul yönetimlerinin sosyal uyum, öz disiplin ve zaman yönetimi becerilerini destekleyici programlar geliştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to investigate the opinions of high school students playing in school teams regarding their self-confidence and sense of responsibility, and to reveal the effects of team sports on their personal and social development using a qualitative approach. The research was conducted within the framework of a qualitative research approach using the phenomenological (interpretive) design. The study group consisted of eight volunteer students (three females and five males) studying at a sports high school in the city center of Şırnak, all of whom have been actively participating in team sports for at least two years. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using the content analysis method. The analysis revealed that students associate sports not only with physical development but also with gaining self-confidence, developing self-discipline, strengthening social relationships, building a sense of responsibility, and enhancing emotional resilience. Participants emphasized that team sports reinforce their sense of belonging, while striving toward common goals increases their motivation and commitment. Furthermore, it was found that coping with criticism, developing error awareness, and improving emotional control skills were among the personal growth outcomes supported by sports participation. In conclusion, the findings demonstrate that sports play a significant role in students' development not only physically but also in terms of psychological flexibility, social adaptation, and identity formation. Based on these results, it is recommended that sports high schools implement programs that support students' social adjustment, self-discipline, and time management skills to help them balance academic and athletic responsibilities.