Demokratik liderliğin tükenmişlik ve işten ayrılma niyetine etkisi: İnşaat sektöründe bir uygulama
The effect of democratic lidership on burnout and turnover intention: A practice in construction industry
- Tez No: 628635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tez çalışmasının amacı; demokratik liderliğin kurumlarda çalışanların tükenmişlik ve işten ayrılma niyetine etkilerini ortaya koymak. Yapılan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlik ile ilgili temel kavramlar, liderlik yaklaşımları kavramları incelenmiş liderlik modelleri üzerinde durulmuştur. Demokratik liderlik kavramının detayları ele alınmıştır. İkinci bölümde tükenmişlik kavramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde işten ayrılma niyeti kavramı tüm yönleri ele alınarak incelemeler yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise teorik açıdan incelenen demokratik liderliğin tükenmişlik ve işten ayrılma niyetine etkileri anket yöntemiyle uygulanan bir ölçek ile ölçülmüş ve sonuçları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is, to prove the effects of democratic leadership on burnout and turnover intention to job in organisations. This study consists of four parts. The basic concepts of leadership, the concepts of leadership approaches are examined, and leadership models are also emphasized in the first part. In the second part, factors affecting burnout is explained. In the third part, the concept of the intention to quit a job has been examined by considering all aspects. In the fourth part, the effects of democratic leadership, which is theoretically analyzed, on burnout and intention to quit a job were measured with a scale applied by the survey method and the results were reported.