XVI. yüzyılda Anadolu'da Ermeniler: Nüfus ve yerleşme
Armenians in Anatolia in the 16th century: Population and settlement
  1. Tez No: 628654
  2. Yazar: SEYRAN AKTAŞ BATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 679
Özet
Bu tez çalışmasında XVI. yüzyılda Anadolu coğrafyasındaki Ermeniler incelenmektedir. Çalışma, Ermenilerin yerleşim yerlerinin tespit edilmesini, yüzyıl boyunca bu yerleşim yerlerindeki nüfus miktarlarını, nüfus değişimlerini, göç hareketlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Böylelikle XVI. yüzyılda Ermenilerin Anadolu'daki konumları ve nüfus miktarları ortaya çıkmaya başlayacaktır. Tezin konusu Ermeniler olmakla birlikte, Ermenilerin yanında Müslümanlar ve diğer gayrimüslimler de ele alınacaktır. Çalışma XVI. yüzyıl ile sınırlandırılmakla beraber zaman zaman bu sınırların dışına da çıkılacaktır. Bu çalışma giriş ve iki bölüm olarak düzenlenmiştir. Giriş kısmında XVI. yüzyıla kadar Ermeniler hakkında genel bilgiler verilerek çalışmada kullanılan kaynaklar üzerinde durulmuştur. I. bölümde nüfusun yapısı, nüfusu etkileyen etmenler ele alındıktan sonra nüfus hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. II. bölümde yerleşme ve yerleşim birimlerindeki nüfus bütüncül olarak ele alınmıştır. Bu araştırmada çok fazla tahrir defterinin incelenmesinden ötürü muhakkak ki hatalar olacaktır. Ancak, belli bir dönemi aydınlatma hususunda küçük bir katkı sağlayacağımı ümit ediyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Armenians living in Anatolia in the 16th century were discussed. The aim of this study was to determine the settlements of the Armenians and to examine the population amounts, population changes and migration movements in these settlements throughout the century. Thus, the settlement status and population of the Armenian population in Anatolia in the 16th century were tried to be clarified. Although the subject of this thesis was Armenians, other non-Muslims and Muslims were also discussed. This study is limited to the 16th century, but it was sometimes discussed outside of this century. The study design consists of an introduction and two more chapters. In the introduction chapter, general information about the history of Armenians until the 16th century was given and the references used in the study were introduced. In the first chapter, the structure of the population and the factors affecting the population were discussed. In the second chapter, settlements and the population in these settlements were evaluated. There may have been errors due to the review of too many tahrir registers. However, we believe that it will contribute to the clarification of a certain period.