Trichoderma harzianum'un ayçiçeğinde fide gelişimine ve tohum kökenli funguslara etkisi
The effect of Trichoderma harzianum on seedling growth and seed-borne fungi in sunflower
- Tez No: 628672
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, mildiyöye karşı yüksek derecede tolerant olan ayçiçeği genotiplerde fide çürüklüğüne neden olan Alternaria alternata, Bipolaris cynodontis, Fusarium culmorum ve F. oxysporum üzerine in vitro koşullarda Trichoderma harzianum izolatı TRIC8'in antagonistik etkisi belirlenmiştir. TRIC8 izolatı çok sayıda fungal etmene karşı in vitro, saksı ve tarla koşullarında etkili bulunmuş aday antagonisttir. Denemelerde ayçiçeği tohumlarından izole edilen ve %30'un üzerinde patojen bulunan izolatlar kullanılmıştır. Çalışma süresince öncelikle antagonist izolatla farklı sürelerde tohum uygulamasının (2, 4 ve 6 saat) fide gelişimine etkisi araştırılmıştır. Tohumlar 6 saat süreyle antagonist ile kaplandığında kök uzunluğunda artış olmuş, sürgün uzunluğu ve fide gücü en düşük oranda azalmıştır. Antagonistik etkinin değerlendirilmesi ikili kültür, konidi çimlenmesi, konidi çim tüpü uzunluğu, hiflerde bozulma ve tohum kolonizasyonu kriterlerini içermiştir. İkili karşılaştırma testleri besi ortamına patojenle antagonistin eş zamanlı ve antagonist ekiminden 48 saat sonra antagonist inokulasyonu şeklinde yapılmıştır. Her iki inokulasyon tipinde, TRIC8 en yüksek oranda F. culmorum'un (sırasıyla %75.69 ve % 76.87) koloni gelişimini engellemiştir. Patojen antagonist inokulasyonundan 48 saat sonra inokule edildiğinde, TRIC8 diğer patojenler üzerine %70.67 ile %74.40 arasında etkili bulunmuştur. Konidi çimlenmesi en yüksek oranda F. culmorum'da engellenmiştir. TRIC8 uygulamasında, patojenlerin çim tüpü uzunlukları arasında önemli derecede farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte hiflerde değişiklikler (koagulasyon ve hif içi boşalması) gözlenmiştir. Antagonist patojenle birlikte tohumlara 6 saat süre ile uygulandığında tüm patojenler tarafından oluşturulan tohum ölümü (çimlenememiş tohum) TRIC8 tarafından %76-%91 arasında engellenmiştir. Aynı uygulamada A. alternata, B. cynodontis ve F. culmorum tohumları kolonize edememiştir. Bu çalışma TRIC8'in ayçiçeğinde tohum kökenli bazı fungal etmenlere karşı kullanılma olanağının olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antagonistic effect of Trichoderma harzianum isolate TRIC8 against Alternaria alternata, Bipolaris cynodontis, Fusarium culmorum and F. oxysporum, which cause seedling rot in sunflower genotypes that are highly tolerant to downy mildew was determined under in vitro conditions. TRIC8 isolate is a candidate antagonist that has been found effective against many fungal agents in vitro, pot and field conditions. In the experiments, the isolates, which were isolated from sunflower seeds and were pathogenic more than 30% were used. During the study, the effect of seed treatments with the antagonist isolate at different times (2, 4 and 6 hours) on seedling growth was first investigated. The root length increased, shoot length and seedling vigour decreased at the lowest rate when the seeds were treated with antagonist for 6 hours. Evaluation of the antagonistic effect included the criteria such as dual culture, conidia germination, conidia germ tube length, alterations in hyphae and seed colonization. Dual culture tests were carried out in two inoculation assays, such as inoculation of antagonist at the same time with pathogen and its inoculation at 48 hour before pathogen. In both types of inoculation, TRIC8 inhibited the colony development of F. culmorum at the highest rate (%75.69% and 76.87%, respectively). TRIC8 was found to be effective on other pathogens between 70.67% and 74.40%, when it was inoculated at 48 hours before pathogen. Conidial germination of F. culmorum was inhibited at the highest rate. There were not significant differences among the germ tube length of the pathogens after TRIC8 treatment. However, alterations in hypha (coagulation and empty hypha.) were observed. The seed death (ungerminated seed) was controlled by the TRIC8 between 76% and 91% when the antagonist was treated to the seeds together with the pathogens for 6 hours. In the same treatment, A. alternata, B. cynodontis and F. culmorum could not colonize the seeds. This study shows that TRIC8 has the potential to be used against some seed-borne fungi in sunflower.