İşçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırılık nedeniyle işverenin fesih hakkı ve sonuçları
The right and the consequences of the termination of the labor contract by the employer due to acts offending good morals by employee
- Tez No: 628673
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İş sözleşmesinin işveren tarafından gerçekleştirilecek bir fesih ile sona ermesi işçi ve işveren bakımından esaslı sonuçlar doğurur. Kanun koyucu, iş mevzuatı ile iş sözleşmesinin taraflarının hukukunu koruma altına almış, fesih hususunda ise özel düzenlemeler yapmıştır. Özellikle, işverenin iş sözleşmesini bildirimsiz derhal feshi hususunda özel düzenlemelere yer verilmiştir. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanmış olan çalışmamızın konusu 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 25/II'nci maddesinde düzenlenmiş olan işverenin iş sözleşmesini ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzer sebeplerden kaynaklı olarak haklı nedenle feshidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak iş sözleşmesinin sona erme halleri incelenmiş, geçerli fesih sebepleri üzerinde kısmen inceleme yapılarak, haklı fesih sebepleri ile aralarındaki fark göz önüne koyulmak istenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı haller ve benzeri sebeplerden dolayı iş sözleşmesini feshi konusu ayrıntılarıyla ele alınmış; çalışmanın üçüncü bölümünde ise iş sözleşmesinin sona ermesinin hukuki sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Termination of the labor contract by the employer has solid consequences on both employer and employee. Legislature took the both sides of the labor contract under preservation by labor legislation and made particular legislative regulations about the terrmination. Especially, termination without notice by the employer issue has particular regulations. The subject of this study as a master thesis is the termination of the labor contract without notice by the employer due to acts offending good morals which is regulated in the labour law, 4857, 25/II. The study has three stages. At the first stage of the study, the termination of the labor contract has been examined in general and probable causes of the termination of the labor contract and the difference of the valid reasons on the termination and probable causes on the termination has been underlined. At the second stage of the study, valid reasons on the termination of the labor contract without notice by the employer has been examined. At the last stage, the legal consequences of the termination of the labor contract has been examined.