Oyun programlama başarısının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of game programming success in terms of various variables
- Tez No: 628694
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, oyun programlama derslerinde kullanılan yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi için oyun programlama başarısını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Katılımcıların oyun programlama başarısını ölçmek için, Oyun Programlama Başarı Sınavı; üstbilişsel farkındalıklarını belirlemek için, Bilişötesi Farkındalık Envanteri; programlama öz yeterlilik algılarını belirlemek için, Programlamaya İlişkin Öz Yeterlilik Algısı Ölçeği; programlama yeteneklerini ölçmek için, Programlama Yetenek Testi kullanılmıştır. Katılımcılar Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde önlisans Bilgisayar Programcılığı Programına kayıtlı ve oyun programlama dersi alan 46 öğrenciden oluşmaktadır. Oyun programlama dersinde öğretim aracı olarak Unity 3D oyun motoru kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 (IBM SPSS Statistics 22) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların üstbilişsel farkındalıkları, programlama öz yeterlilikleri, programlama yetenekleri ile oyun programlama başarıları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Üst bilişsel farkındalık düzeyi, programlamaya ilişkin öz yeterlilik düzeyi ve programlama yeteneği değişkenlerinin birlikte oyun programlama başarısının ne kadarını açıkladığını belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda üstbilişsel farkındalık ve programlama yeteneği ile oyun programlama başarısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Oyun programlama başarısı ile programlama öz yeterliliği arasında orta düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre bu değişkenlerin oyun programlama başarısındaki değişimin %44'ünü açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to the aim of determining the factors of affecting game programming success in order to development new methods and techniques are used in game programming lessons. To scale participiants game programming success, Game Programming Achievement Exam was used; to determine metacognitive awareness, Metacognitive Awareness Inventory was used; to determine programming self-efficacy, Computer Programming Self-Efficacy Scale was used; to scale programming ability, Computer Programming Aptitude Test was used. Participants were composed of 46 students who are registered at an associate degree computer programming program at Ondokuz Mayıs University and take game programming lesson. Unity 3D game engine was used as a teaching tool in the game programming lessons. Correlational design from the quantitive research methods was used in the research. The obtained data were analyzed by SPSS 22 (IBM SPSS Statistics 22). Correlation analysis was used to determine the relation between metacognitive awareness, programming self-efficacy, programming ability and game programming success. Multiple regression analysis was applied to determine how much the metacognitive awareness, programming self-efficacy, programming ability variables explain the success of game programming together. As a result of these analyzes a significant relation between metacognitive awareness, programming ability, and game programming success was not found. Positive and significiant relationship between between programming self-efficacy and game programming success. It was found that these variables explained %44 of the change in game programming success according to the regression analysis results.