Timur Dönemi imar faaliyetleri
Reconstruction activities in Timur's reign
- Tez No: 628705
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
14. yüzyıl ortalarında Çağatay Hanlığı, iç çatışmalar ve siyasi belirsizlik süreci yaşarken, Barlas kabilesinin bir üyesi olan Timur, rakiplerini yenerek hâkimiyeti ele geçirdi ve Çağatay Ulusu 'nu bir araya topladı. 1370 -1405 yılları arasındaki saltanatının büyük bir bölümünü kalabalık ordusu ile beraber seferlerde ve savaş meydanlarında geçirdi. Öte yandan otoritesini ve ele geçirdiği muazzam maddi gücünü, ülkesini imar etmek için de kullandı. Tarımı geliştirmek için tedbirler aldı, sulama kanalları açtırdı, şehirlerin çevresine duvarlar ve kaleler inşâ ettirdi. Semerkand şehrinin çevresine içinde köşkler olan bağlar yaptırdı. Semerkand, Şehr-i Sebz şehirlerindeki eserler başta olmak üzere farklı şehirlerde, camiler, kervansaraylar, türbeler, saraylar yaptırdı. Ailesindeki diğer bireyler özellikle de hanımlar bu faaliyetlere katkıda bulundular. Timurlu mimarisi, Karahanlı ve Büyük Selçuklu sanatının bir devamı olmakla beraber görkemli yapıları ve süslemeleri ile mimarlık sahasına pek çok yenilik getirmiş, Timur'dan sonra çocukları ve torunları da bu çalışmaları sürdürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
In the second half of the 14th century, while Chagatai Khanate was in a period of political conflict, Timur who was a member of Barlas tribe defeated his rivals, took control and gathered Chagatai people around him. During his reign between 1370-1405 , he was mostly on campaigns and in the battlefields with his big army. On the other hand he employed his authority and enormous gains that he acquired during his campaigns to build up his country. He took measurements to develop agriculture and he had channels build on the rivers; he had constructed walls and citadels around the cities. Around Samarkand city, he had built orchards in which he constructed pavilions. He had built mosques, caravansaries, tombs and palaces particularly in the cities of Samarkand and Sehr-i Sebz. His family members especially women also contributed to those efforts. Timurid Architecture is a continuity of Karakhanid and Seljuk Art , still it brought many innovations with its splendid buildings and decorations.