Postmemory and the search for identity in contemporary native American novels
Çağdaş Kızılderili romanlarında kimlik arayışı ve postmemory
- Tez No: 628706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEFFREY WINSLOW HOWLETT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Leslie Marmon Silko'nun Seremoni (1986), Louis Owens'ın En Keskin Görüş (1991), Linda Hogan'ın Güç (1999) ve Diane Glancy'nin Ayıyı İtmek: Gözyaşı Yolu'ndan Sonra (2009) adlı romanlarını romanlarda konu edilen savaşçı kültürü, totem hayvanları, kaybedilen topraklar ve Hristiyan kültürünün etkileri üzerinden Kızılderili kimliğinin yeniden inşa edilmesini ele alışlarını incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, Marianne Hirsch'in postmemory kavramını kullanarak eserlerdeki yeni nesillerin kaybedilmiş gelenekler, ritüeller ya da eski kuşakların yaşadığı acı tecrübeler arasında nasıl bir bağ kurmaya çalıştıklarını ortaya koymaktır. Marianne Hirsch'in yaklaşımı çerçevesinde, Kızılderili kimliğini yeniden inşa etme ve yeni anılar yaratma konuları seçilmiş eserlerde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study will analyze Native American traditions, culture and the reconstruction of identity in the novels of four Native American authors ,which include autobiographical elements: Leslie Marmon Silko's Ceremony (1986), Louis Owens' The Sharpest Sight (1991), Linda Hogan's Power (1999), and Diane Glancy's Pushing the Bear: After the Trail of Tears (2009). The concepts of warriors, totem animals, the lost land and the traditions of the Native Americans will be discussed. The aim is to analyze the selected novels by using Marianne Hirsch's concept of postmemory in order to show how the next generations bridge the gap between themselves and their culture, history, land, and ancestors which are inseparable for Native Americans. In the light of Hirsch's approach, the reconstruction of Native American identity and creating new memories will be demonstrated.