Rus, Çin ve Türk hukuku bakımından doğrudan yatırımlardan doğan uyuşmazlıkların çözümü
Resolution of disputes arising from foreign direct invest-ment in Turkish, Russian and Chinese law
  1. Tez No: 628715
  2. Yazar: FARRUHBEK MUMINOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Günümüzde ev sahibi ülkede bulunan yabancı yatırımların korunmasına ilişkin asgari standartlar (milli muamele, en çok gözetilen ulus kaydı, sermaye transferi, kamulaştırma-ya karşı koruyucu hükümler ve uyuşmazlık çözüm yolları) oluşmuş durumdadır. Yabancı yatırımlara ilişkin asgari standartların içeriği ve uygulama alanı ülkeden ülkeye farklılık arz etmekle birlikte bahse konu standartların amacı müşterektir. Bu anlamda yabancı yatırımlara ilişkin asgari standartların getirilmesindeki amaç, ev sahibi ülkede tutarlı, ön-görülebilir, şeffaf ve eşit koşullar sağlayan yatırım ortamı oluşturma arzusudur. Tez çalışmasının amacı çerçevesinde; Rusya, Çin ve Türkiye yatırım mevzuatında doğrudan yabancı yatırımların korunmasına ilişkin temel hükümlerinin uluslararası stan-dartlarla uyumlu olup olmadığını değerlendirilmesiyle birlikte, bahse konu ülkelerin mil-letlerarası tahkime rıza göstermesi bakımından kapsam ve farklılıkların ortaya konulma-sıdır.
Özet (Çeviri)
Today, minimum standards (national treatment, the most favored nation clause, capital transfer, protective measures against expropriation and dispute resolution) have been established regarding the protection of foreign investments in the host country. Although the content and application area of the minimum standards for foreign in-vestments differ from country to country, the purpose of these standards is common. In this sense, the aim of establishing minimum standards regarding foreign investments is the desire to create favorable investment environment that provides consistent, predicta-ble, transparent and equal conditions in the host country. For the purpose of the thesis; the evaluation of the main provisions relating to the protection of foreign direct investment in China, Russia and Turkey investment legisla-tions, whether it is compatible with international standards, the scope and differences of these countries's investment legislations in terms of consent to international arbitration