The politics of Nostalgia in Atwood's Oryx and Crake and Bacigalupi's the Windup Girl
Atwood'un Antilop ve Flurya ve Bacigalupi'nin Kurma Kız romanlarında nostaljinin siyaseti
  1. Tez No: 628742
  2. Yazar: MURAT KABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NAZ BULAMUR BAYPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Kanadalı yazar Margaret Atwood'un Antilop ve Flurya (2003) ve Amerikalı yazar Paolo Bacigalupi'nin Kurma Kız (2009) romanlarında nostaljinin temsilini keşfetmeyi amaçlar. Edebiyat çalışmalarında, çağdaş romanda yuva hasreti ve aidiyet temalarının keşfine sıkça yer verilirken, distopya romanı ve nostalji arasındaki bağlantıyı yeterli düzeyde irdeleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma distopya romanına odaklanarak mevcut alandaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Nostalji ve distopyacı gelenekteki disiplinlerarası çağdaş yaklaşımları temel alan bu yüksek lisans tezi, geçmişe duyulan özlemin siyasi imalarını araştırır. Antilop ve Flurya ve Kurma Kız, geçmişle kurduğumuz ilişkiyi inceleyerek, ütopya kurgusunun merkezindeki iki karşıt görüşü sorgular: doğaya dönüş argümanı ve bilimsel ve teknolojik ütopyacılık. İki roman da, yalnızca bu karşıt görüşleri sorunsallaştırmakla kalmayıp, üçüncü bir seçenek olarak insan ve insan dışını bir araya getiren bir gelecek olasılığını tartışırlar. Atwood ve Bacigalupi'nin romanlarının, ütopyacı düşünce üzerine bir tefekkür ve nostalji deneyiminin incelikli bir keşfi olduğunu ileri sürmekteyim.
Özet (Çeviri)
This study explores the representation of nostalgia in two dystopian novels, the Canadian writer Margaret Atwood's Oryx and Crake (2003) and the American writer Paolo Bacigalupi's The Windup Girl (2009). While there are major works tracing the themes of longing for home and belonging in contemporary fiction, there is no current study adequately addressing the connection between dystopian novel and nostalgia. Therefore, this study fills a gap in the existing scholarship by virtue of its focus on the dystopian novel. Building on the contemporary interdisciplinary approaches on nostalgia and dystopian tradition, this M.A. thesis investigates the political implications of yearning for the past. Through examining our ways of relating to the past, Oryx and Crake and The Windup Girl question two arguments that are central to utopian fiction: a return to nature argument and scientific and technological utopianism. Both novels not only problematize these contradictory possibilities, but they also propose and contest a third alternative: the possibility of a future that brings together human and non-human. I argue that Atwood and Bacigalupi's novels are a meditation on utopian thought and a nuanced exploration of the experience of nostalgia.