Pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişki
The relationship between positive psychological capital and organizational identification
- Tez No: 628743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN ORDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada öğretmen görüşlerine göre, pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmanın örneklemini Antalya ili Kepez ilçesinde görev yapan 331 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği”ve“Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi, Post Hock Tukey testi, korelasyon ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları çok yüksek, örgütsel özdeşleşme algıları yüksek çıkmıştır. Öğretmenler pozitif psikolojik sermaye alt boyutlarından güven boyutuna en yüksek, iyimserlik boyutuna ise en düşük düzeyde yanıt vermişlerdir. Normal öğretim olan okullardaki öğretmenlerin, genel pozitif psikolojik sermaye algıları ikili öğretim okullarda çalışanlara oranla daha yüksek bulunmuştur. Öğretmen sayısının 46 ve üstünde olduğu okullardaki öğretmenlerin genel pozitif psikolojik sermaye algıları, öğretmen sayısı 30 ve altında olan okullardaki öğretmenlerden daha düşüktür. Öğretmen sayısının 46 ve üstü olduğu okullarda çalışan öğretmenlerin, daha az sayıda öğretmenin bulunduğu okullarda çalışan öğretmenlere göre örgütsel özdeşleşme algılarının daha düşük olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin genel pozitif psikolojik sermaye ve örgütsel özdeşleşme algıları arasında pozitif yönde, orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Pozitif psikolojik sermayenin tüm alt boyutları birlikte düşünüldüğünde örgütsel özdeşleşmeyi anlamlı şekilde açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
According to teachers' opinions, it is aimed to investigate the relationship between positive psychological capital and organizational identification. The sample of the study using the relational survey model is 331 teachers working in Kepez District of Antalya Province. The data of the study were collected through“Positive Psychological Capital Scale”and“Organizational Identification Scale”. Arithmetic mean, standard deviation, t test, one-way variance analysis, Post Hoc Tukey test, correlation and regression analysis were used to analyse sub-problems of the research. According to the results of the study, the positive psychological capital perceptions of teachers were very high and the perceptions of organizational identification were high. Teachers responded to the confidence at the highest level and the optimism dimension at the lowest level for the positive psychological sub dimensions. General positive psychological capital perceptions of teachers in schools with normal education were found higher than those working in dual education schools. The overall positive psychological capital perceptions of teachers in schools where the number of teachers is 46 and above were lower than the teachers in schools with the number of teachers 30 and below. Organizational identification perceptions of teachers working in schools where the number of teachers is 46 and above were lower than the teachers working in schools with fewer teachers. A moderate relationship was found between the general positive psychological capital and organizational identification perceptions of teachers in a positive direction. Considering all sub-dimensions of positive psychological capital together, it explains organizational identification significantly.