Showcases of nostalgia: Presenting historical images for consumption in Rahmi Koç Museum and Miniaturk
Nostaljinin vitrini: Rahmi Koç Müzesi ve Miniatürk'te tarihsel imgelerin tüketime sunulumu
- Tez No: 163095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ, YRD. DOÇ. DR. BİRAY KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Nostaljinin Vitrini: Rahmi Koç Müzesi ve Miniaturk Örneklerinde Tarihsel İmgelerin Tüketime Sunumu Zeynep Atalay Kültürel Araştırmalar alanı, son yıllarda ideolojilerin üretilmesinde ve toplumsal kimliklerin yaratılmasında gittikçe önem kazanan bir uygulama alanı olan müzeleri kültür endüstrisinin bir kolu olarak gözlem altına almaktadır.“Müze araştırmaları”uygulamaları bu kurumların sergileme politikalarını, izleyici profilinin oluşturulmasını ve müze sergilerinin anlatımlarını incelemektedir. Bu çalışma, kültür alanında ticarileşmenin baskısını üzerinde hisseden müzelerin işleyişini gözlem altına almakla birlikte, Rahmi Koç Müzesi ve Miniaturk örneklerinde, kültür endüstrisinin en gözden kaçan kurumları olan müzeler ve kültürel miras sergilemelerinin ticari kaygılara bağlı olarak üstlendiği farklı kimlikleri ele almaktadır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Showcases of Nostalgia: Presenting Historical Images for Consumption in Rahmi Koç Museum and Miniaturk fey Zeynep Atalay There has emerged a branch of cultural studies devoted to the critical examination of museums as components of the culture industry, which have important agency in the reproduction of ideologies and the construction of social identities. The“museum studies”movement analyzes the politics of exhibitions, the formation of audiences and the discursive patterns of museum display. What this thesis has done is to elucidate the incorporation of commercialist vocabulary into the discourse of the museum in Turkey. Having a closer look at the operation of commodification process in the realm of culture, I intend to explore the consumerist concerns that affect museums and heritage sites, which are regarded as the most prosaic institutions of culture industry, illustrating The Rahmi M. Koç Museum and Miniaturk as examples. 11