Status epileptikuslu hastalarda kranial manyetik rezonans görüntülemede anormal bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of abnormal cranial magnetic resonance imaging findings associated with status epilepticus
  1. Tez No: 628777
  2. Yazar: MÜNEVVER ECE GÜVEN AZAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KULOĞLU PAZARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda status epileptikus (SE) hastalarında kranial manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sekanslarındaki sinyal değişikliklerinin, iktal odağın belirlenmesindeki yeri; sıklığı ve paterni; altta yatan nedenleri, elektroensefelografik (EEG) ve klinik korelasyonunu; ve hastane sonlanımına etkisini göstermeyi amaçladık. YÖNTEM: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2013-2019 yılları arasında SE tanısı almış 210 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Bu hastalardan 18 yaşın altında, hemorojik ya da iskemik inme, merkezi sinir sistemi enfeksiyonu, intrakraniyal neoplazm, travma öyküsü, hipoksi maruziyeti, yer kaplayıcı lezyonları olan ve kranial MRG tamamlanamayanlar çalışma dışında bırakılmıştır. BULGULAR: Kriterleri karşılayan 44 hastanın 15'i erkek 29'u kadındı, yaş ortalaması 56,5 (ss21,7) idi, otuz bir hasta konvulsif SE, on üçü nonkonvulsif gruptaydı. Diffüzyon Ağırlıklı Görüntüleme (DWI) sinyal artışı 38(%86,4), T2 ağırlıklı (Flair-T2) sinyal artışı 12(27,3), Duyarlılık Ağırlıklı Görüntüleme (SWI) değişikliği 6 (%13,6) olguda görüldü. Neokorteks DWI' da sinyal artışı olan olguların hepsinde ortak lokalizasyon olarak izlendi, neokortekse sırasyla hipokampus (%25) ve talamus (%2,3) tutulumu eşlik etmekteydi. MRG-klinik korelasyon eşleşmesi, neokortekse hipokampal ve talamik tutulumun eşlik ettiği grupta anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Our purpose was to investigate MRI (Magnetic resonance imaging) signal changes in patients with status epilepticus (SE) and to evaluate clinical semiology, seizure type, corresponding electroencephalography (EEG) findings and prognosis. METHODS: A retrospective review of our records from 2013 to 2019 identified 210 patients with SE. The patients who have stroke, structural lesion, intracranial infections and neoplasms, exposure of hypoxia, hydrocephalus or trauma were excluded. We analyzed the demographics, medical history, provocative factors, EEG records, localization of MRI signal changes attributable to SE of all patients admitted to our hospital. RESULTS: 44 patients who met the inclusion criteria were found to have significant abnormalities. Series of 44 patients (15 men, 29 women, mean age 56,5 years) with non-convulsive SE (13/29,5%) and convulsive SE (31/70.5%). Diffusion Weighted Imaging (DWI) signal increase was 38 (86.4%), T2-weighted (Flair-T2) signal increase was 12 (27.3), and Susceptibility Weighted Imaging (SWI) change was seen in 6 (13.6%) cases. On DWI, the neocortex was affected in all cases, often combined with the other brain areas that hippocampus (25%) and thalamus (2.3%) involvement respectively. MRI-clinical concordance was significantly higher in the group neocortex accompanied by hippocampal and thalamic involvement.