Çocuk acil polikliniğine febril konvülziyon tanısı ile başvuran hastalarda COVID-19 pandemisinin febril konvülziyon tipleri üzerine etkisi ve etyolojide covid-19 sıklığının değerlendirilmesi
The effect of the covid-19 pandemic on the types of febrile convulsions in patients admitted to the paediatric emergency outpatient clinic with the diagnosis of febrile convulsions and evaluation of the frequency of COVID-19 in etiolog
  1. Tez No: 810781
  2. Yazar: SERCAN KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Febril konvülziyonlar çocuklarda en sık görülen nörolojik anormallik olması nedeniyle çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniği ve acil başvuruları arasında önemli yer tutmaktadır. Febril konvülziyonlar genel olarak iyi huylu olarak kabul edilmekte ve hastaların çoğunda uzun vadede nörogelişimsel komplikasyonları olmadığı bilinmektedir. Febril konvülziyonun fizyopatolojisi net olmamakla beraber genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı düşünülmektedir. SARS-CoV-2 enfeksiyonunun ana belirtileri solunum sistemi üzerine olsa da gastrointestinal, kardiyak ve nörolojik belirtileride görülmüştür. Yapılan çalışmalarda SARS-COV-2 virüsünün baş ağrısı, koku ve tat alma bozukluğu gibi nonspesifik belirtilerinden sonra febril konvülziyon gibi komplikasyonlarıda saptanmıştır. Bu çalışmada febril konvülziyonla başvuran hastaların demografik özellikleri, enfeksiyon odakları, febril konvülziyonun sınıflandırılması, nörogörüntüleme ve elektroensefalografi sonuçları, nöbet süreleri, laboratuvar verileri ve Covid-19 enfeksiyonunun bunlar üzerine etkileri ve sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine 01.04.2020 - 01.09.2022 tarihleri 6 ay-60 ay arasında febril konvülziyon tanısı ile başvuran hastalar dahil edildi. Polikliniğe başvuran 332 hastanın hastane kayıtları geriye dönük olarak incelendi. 60 hasta yetersiz dosya verileri ve febril konvülziyon tanımlarına uymaması nedeni ile çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya 272 hasta dahil edildi. 272 hastanın 169'u (%62,1) erkek, 103'ü (%37,9) kız cinsiyette idi. E/K oranı 1,64/1 olarak saptandı. Hastaların %15,1'i 12 ay altında, %27,6'sı 12-18 ay arasında, %25,4'ü 19-24 ay arasında, %19,1'i 25-36 ay arasında, %12,9'u 37 ay üzerinde bir dağılım gösterdi. Hastaların yaş ortalaması ise 22,3 ay olarak bulundu. Olguların %82'si(n:223) basit FK, %18'i(n:49) komplike FK olarak bulunmuştur. Kompike FK içerisinde yer alan 4 hasta (%1,5) febril status epileptikus tanısı almıştır. Enfeksiyon odağına bakıldığında 148 olguda (%54,4) üst solunum yolu enfeksiyonu, 43 olguda (%15,8) covid-19 enfeksiyonu, 43 olguda (%15,8) alt solunum yolu enfeksiyonu, 24 olguda (%8,9) akut gastroenterit, 7 olguda (%2,6) akut otitis media, 3 olguda (%1,1) üriner sistem enfeksiyonu, 3 olguda (%1,1) döküntülü viral enfeksiyon, 1 olguda (%0,3) aşı reaksiyonu olduğu gözlemlenmiştir. FK geçiren çocuklarda Covid-19 PCR test durumlarına bakıldığında 43 olguda (%15,8) pozitif, 158 olguda (%58,1) negatif sonuç elde edilirken, 71 olguda (%26,1) PCR testi alınmadığı tespit edilmiştir. Covid-19 PCR sonucu pozitif olan olguların %81,4'ünün (n:35) erkek, %18,6'sının (n:8) kız cinsiyette olduğu; PCR sonucu negatif olan olguların %58,5'inin (n:134) erkek, %41,5'inin (n:95) kız cinsiyette olduğu görülmüştür. Nöbet süresine bakıldığında Covid-19 PCR pozitif olan hastaların 39'unda (%90,7), Covid-19 negatif hastaların 190'ında (%83) 1-5 dk arasında saptandı. 22 olguda (%8) profilaktik tedavi başlandığı görülmüştür. Covid-19 PCR sonucu pozitif olan 43 olgunun %9,3'üne (n:4) profilaktik tedavi başlandığı görülmüştür. 44 (%16,2) olguda EEG çekildiği görülmüştür. EEG çekilen hastaların %4,5'inde (n:2) epileptik aktivite saptandı. Covid-19 enfeksiyonu olan hastaların ise %14'üne (n:6) EEG çekilmiş olup tamamında EEG sonucu normal görüldü. 95 olguda (%35) nörogörüntüleme yapıldığı görülmüştür. Covid-19 testi pozitif hastaların %25'ine (n:11) kranial MR istenmiş olup 3 hastada rastlantısal nonspesifik bulgular görüldü.Sonuç: Çalışmaya katılan hastalar değerlendirildğinde 272 hastanın %15,8'inde (n:43) Covid-19 PCR testi pozitif saptanmıştır. Ancak Covid-19 PCR testi pozitif ve negatif hastalar kıyaslandığında Covid-19 enfeksiyonunun febril konvülziyonun tiplendirilmesine, nöbetin görüldüğü yaş aralığına, nöbet sürelerine, EEG, nörogörüntüleme ve proflaktik tedavi başlanma sıklığı üzerine etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Febrile convulsions are the most common neurological abnormality in children and have an important place in paediatric outpatient clinic and emergency admissions. Febrile convulsions are generally considered benign and it is known that most patients do not have neurodevelopmental complications in the long term. Although the physiopathology of febrile convulsions is not clear, genetic and environmental factors are thought to play a role together. Although the main symptoms of SARS-CoV-2 infection are on the respiratory system, gastrointestinal, cardiac and neurological symptoms have also been observed. In studies, complications of SARSCoV-2 virus such as febrile convulsion have been found after nonspecific symptoms such as headache, smell and taste disorders. In this study, we aimed to investigate the demographic characteristics, foci of infection, classification of febrile convulsions, neuroimaging and electroencephalography results, seizure durations, laboratory data, and the effects and consequences of Covid-19 infection on the patients admitted with febrile convulsions.Materials and Methods: In this study, patients admitted to the Pediatric Emergency Outpatient Clinic of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital with a diagnosis of febrile convulsion between 6 months and 60 months between 01.04.2020 and 01.09.2022 were included. Hospital records of 332 patients admitted to the outpatient clinic were retrospectively analysed. 60 patients were excluded from the study due to insufficient file data and not meeting the definition of febrile convulsion.Results: The study included 272 patients. Of the 272 patients, 169 (62.1%) were male and 103 (37.9%) were female. The M/F ratio was 1.64/1. The distribution of the patients was 15.1% under 12 months, 27.6% between 12-18 months, 25.4% between 19-24 months, 19.1% between 25-36 months, and 12.9% over 37 months. The mean age of the patients was 22.3 months. Simple FC was found in 82% (n:223) and complicated FC in 18% (n:49) of the cases. Among complicated FC, 4 patients (1.5%) were diagnosed as febrile status epilepticus. Regarding the focus of infection, 148 patients (54.4%) were diagnosed with upper respiratory tract infection, 43 patients (15.8%) with covid-19 infection, 43 patients (15.8%) with lower respiratory tract infection, 24 patients (8%, 9%) acute gastroenteritis, 7 cases (2.6%) acute otitis media, 3 cases (1.1%) urinary system infection, 3 cases (1.1%) viral infection with rash, 1 case (0.3%) vaccine reaction. When Covid-19 PCR test status was analyzed in children with FC, 43 cases (15.8%) had positive results, 158 cases (58.1%) had negative results, and 71 cases (26.1%) did not have a PCR test. It was observed that 81.4% (n:35) of the cases with positive Covid-19 PCR results were male and 18.6% (n:8) were female; 58.5% (n:134) of the cases with negative PCR results were male and 41.5% (n:95) were female. When the seizure duration was analyzed, it was found to be between 1-5 minutes in 39 (90.7%) of Covid-19 PCR positive patients and 190 (83%) of Covid-19 negative patients. In 22 cases (8%), prophylactic treatment was initiated. Prophylactic treatment was initiated in 9.3% (n:4) of 43 cases with positive Covid-19 PCR results. EEG was performed in 44 (16.2%) patients. Epileptic activity was detected in 4.5% (n:2) of the patients with EEG. EEG was performed in 14% (n:6) of patients with Covid-19 infection and EEG result was normal in all of them. In 95 cases (35%) neuroimaging was performed. Cranial MRI was ordered in 25% (n:11) of patients with positive Covid-19 test and incidental nonspecific findings were observed in 3 patients.Conclusion: When the patients who participated in the study were evaluated, Covid-19 PCR test was found to be positive in 15.8% (n:43) of 272 patients. However, when Covid-19 PCR test positive and negative patients were compared, it was observed that Covid-19 infection had no effect on the typing of febrile convulsion, age range of seizures, seizure duration, EEG, neuroimaging and the frequency of initiation of prophylactic treatment.