Yaşlılarda kırılganlık ve depresyon düzeyi ilişkisinin karşılaştırılması
Comparison of the relationship between fragility and depression level in the elderly
  1. Tez No: 628780
  2. Yazar: FADİME KALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Yaşlılık, birey açısından fiziksel ve ruhsal güçlerin bir daha yerine gelmeyecek şekilde kaybedildiği üreticilik rolününazaldığı,sosyal izolasyonun yaşandığı ve bir çok sağlık sorununun arttığı kaçınılmaz bir dönemdir.Son verilere göre dünyada yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Kırılganlık ise organ ve sistemlerde fizyolojik rezervin azalması sonucunda gelişen hassasiyet olarak tanımlanır.Kırılgan yaşlıya, narin yaşlı da denmektedir. Depresyon ise kendini kötü hissetme, çökme,işlevsel ve yaşamsal aktivitelerde düşme olarak tanımlanır.Bu çalışmanın amacı, yaşlılıkta kırılganlık ve depresyon yapanfaktörleri saptamak ve en önemlisi kırılganlık ve depresyon oluşmadan bilgilendirme yapılarak koruyucu önlemler almak ve yaşlı bakımında kullanmaktır. Gereç veyöntem:Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmış olup, her hastayla yüz yüze görüşülerek anket doldurularak gerçekleştirildi.Psikozu olanlar, gönüllü olmayanlar çalışma dışı bırakıldı. BaşlangıçtaMini Mental test yapılarak, testi geçemeyen 26 kişi çalışma dışı bırakıldı.299 katılımcıya 17 soruluk sosyodemografik sorulardan oluşan bir anket uygulandı.Daha sonra hastalara Edmonton kırılganlık ölçeği ve Yesevage Depresyon ölçeği uygulandı.İstatiksel analiz içinSPSS 15.0 Windows programı kullanıldı.Tanımlayıcı istatikler;kategorik değişkenler için sayı ve yüzde,sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma minumum,maksimum olarak verildi.Sayısal değerler normal dağılım koşulunu sağlamadığından bağımsız 2grup karşılaştırmaları MarinWhiting U testi ile ikiden çok grup karşılaştırılmaları Kruskal Wallis testi ile yapıldı.İkiden çok alt grupanalizleri Mann Whitney U testi ile yapılıp Benforonni düzeltmesi ile yorumlandı. Gruplardaoranlar Ki kare analizi ile karşılaştırıldı.İstatiksel alfa anlamlılık seviyesi p< 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Aile Sağlığı Merkezimize (ASM) kayıtlı325 hastada depresyon ve kırılganlık düzeyini araştırdığımız çalışmada 26 hasta, Mini mental testi geçemediği için çalışma dışı bırakıldı.299 hastanın sonuçlarına göre Yesevagegeriatrik depresyon ölçeği toplam depresyon derecesi ileEdmontongeriatrik kırılganlık ölçeği toplam puanı ve kırılganlık analiz skoru(derecesi) arasında istatiksel olarak pozitif yönde bir ilişki saptandı.(P < 0,001)Yani 65 yaş ve üstü hastalarda kırılganlık artıkça depresyon da artmaktaydı.Çalıştığımız nüfusta 85 yaş üstü grubunkırılganlık düzeyi< 75 ve 75-85 yaş gruplarına göre yüksekti.
Özet (Çeviri)
İntoduction:Elderliness is an un an unavoidable period when the physical and spiritualstrenght of the individual is lost as not to be strenghthened again,the role of productiveness decreases ,social isolation is experienced and various health problems increase.According to the recent figures,the elderly population in the world has been gradually increasing . Frailty is defined as the sensivity developing due to decreaced physiological reserves in organs and systems .The frail elderly is also called as the fragile elderly. Depression is defined as feelling unwell , moody.decrease in functional and vital activities .The aim of the present study is to determine the factors causing frailty and depression in the elderliness and to take preventive measures and use them inelderly care by informing them before frailty and depresion Material and methods:The study was designed as adesciptive and cross-sectional study.Face-to-face interviews were carried out by the patiens and a survey was conducted .Those having psychosis and not being volunteer were exluced from the stydy .Innitialy a Mini-Mental test was conducted and 26 individals not being able to pass the test were excluded from the study.A survey of 17 sociodemographic questions was applied to 299 participants Then Edmonton frail scale and Yesevage Depresion Scale were applied to the patients.SPSS 15.0 Windows program was used for statistical analysis .Descriptive statistics;figures and percentages were given for categorical variables ,means and standart deviation as minimum and maximum were given for numeric variables.Since the numerical vaules did not meet the normal distribution condition, 2 independent group comparisons were carried out with Marin Whiting U test and more than two grups comparisons were made with Kurskal Wallis test was used for more than two supgroup analyses and the results were interpreted with the Benferroni correction .The ratios in groups were compared with Chi-squared analysis.