Geriatri servisinde yatan hastalardaki kırılganlık durumunun enfeksiyon sıklığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between frailty and the frequency of infection in patients hospitalized in the geriatric service
  1. Tez No: 775358
  2. Yazar: SEDA DÜZGÜN KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ARIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya nüfusu giderek yaşlanmakta, toplum içindeki oranı artan yaşlı nüfusun hastaneye yatış nedenleri arasında enfeksiyon hastalıkları ön sıralarda gelmektedir. Aynı zamanda enfeksiyonlar diğer kronik hastalıkların kontrolünü de zorlaştırmakta, önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaktadır. Bağışıklık sisteminde yaşa bağlı meydana gelen değişiklikler enfeksiyonlara artmış yatkınlıkla sonuçlanmakta ve dünya üzerinde yaşlılarda mortalitenin üçte biri enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak gelişmektedir. Kırılganlık sendromu ilerleyen yaşın da etkisiyle fizyolojik rezervlerde azalma, hücre, doku, organ düzeyinde biyolojik işlevlerin azalması, fonksiyonel kayıp ile beraber iç ve dış stresörlere ve değişen koşullara uyum yeteneğinin azalması olarak tanımlanan yaşlı popülasyonda sık görülen geriatrik bir sendromdur. Kırılganlık sağlık ilişkili kötü sonlanım noktaları ile ilişkilidir. Kırılgan bireylerde vücutta kronik düşük düzey inflamasyon ve CRP düzeylerinde artış olmaktadır. Yaşlılarda enfeksiyonlara akut yanıt bozulmakta ancak inflamasyon sınırlandırılamamakta ve kronik inflamasyon durumu meydana gelmektedir. Kırılganlık durumunun bağışıklık sisteminde meydana getirdiği değişiklikler ile ilgili preklinik ve moleküler çalışmalar olmakla beraber yatan hastalarda kırılganlık durumu ile enfeksiyonların sıklığı ve prognozu arasındaki ilişkiyi inceleyen az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda immün sistem üzerinde olumsuz etkileri olan kırılganlık sendromunun 65 yaş üstü geriatrik populasyonda önemli mortalite nedenlerinden biri olan enfeksiyon hastalıkları ile ilişkisini inceleyen literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Geriatri Yatan Hasta Servisinde yatan 65 yaş üzerindeki hastalardan seçilen 80 kırılgan 40 kırılgan olmayan hastanın dosyaları ve poliklinik kayıtları retrospektif olarak incelenerek sosyodemografik bilgiler (yaş, cinsiyet, boy, kilo, medeni hal, eğitim düzeyi), Katz Temel Günlük Yaşam Aktiviteleri indeksi, Lawton Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri ölçeği (EGYA), FRAIL ölçeği, MFI-11, Mini Mental Durum Değerlendirme Testi, Mini Nutrisyonel değerlendirme kısa formu, Yesevage Geriatrik Depresyon Testi sonuçları retrospektif olarak dosya bilgilerinden kaydedildi. Hastanın yatış anında var olan komorbid hastalıkları ve kullanılan ilaçlar, yatış rutinlerinde sistemde var olan tetkik ve tahlilleri (hemogram, biyokimya, açlık lipid profili, tiroid fonksiyon testleri, vitamin B12, 25-OH-vitamin D, folat, ferritin, CRP) incelendi. Başvuru anında enfeksiyon tanısı olup olmadığı ve enfeksiyon odağı, yatışı boyunca yeni tanı koyulan enfeksiyon tanısı olup olmadığı ve yeni tanı koyulan enfeksiyon odağı, kültür üremelerinin sonuçları, verilen antibiyoterapiler ve süreleri tarandı. Hastanın hastanede yatış süresi ve taburculuk sonrası bir ay içinde enfeksiyon nedenli mükerrer başvuru durumu not edildi. Sonuç: Çalışmamızda sosyodemografik özellikler içinden yalnız yaş faktörü FRAIL ölçeğine göre kırılganlıkla ilişkili bulundu. Biyokimyasal özellikler açısından FRAIL kırılganlık skoru yüksek olan kişilerde albümin ve serbest T3 hormonu daha düşük düzeyde; CRP ve ferritin düzeyleri ise daha yüksek düzeyde saptandı. FRAIL ölçeğine göre kırılgan olan hastalar enfeksiyon tanısıyla hastaneye yatış, daha uzun yatış süreleri ve antibiyoterapi süresi olan hastalardı. FRAIL ölçeğine göre kırılgan olan hastaların hastane kaynaklı enfeksiyon sıklığı artmıştı. MFI-11 ölçeğinin belirlediği kırılganlık durumuyla enfeksiyon ilişkili parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptamadık.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The world population is getting older, and infectious diseases are at the forefront among the reasons for hospitalization of the elderly population, whose rate is increasing. At the same time, infections complicate the control of other chronic diseases and become an important cause of morbidity and mortality. Age-related changes in the immune system result in increased susceptibility to infections, and one-third of the mortality in the elderly worldwide is due to infectious diseases. Frailty syndrome is a geriatric syndrome that is frequently seen in the elderly population, which is defined as a decrease in physiological reserves with the effect of advancing age, decrease in biological functions at the level of cells, tissues and organs, functional loss, and a decrease in the ability to adapt to internal and external stressors and changing conditions. Frailty is associated with poor health-related endpoints. Frail individuals have chronic low-level inflammation and increased CRP levels in the body. In the elderly, the acute response to infections is impaired, but inflammation cannot be limited and chronic inflammation occurs. Although there are preclinical and molecular studies on the changes in the immune system caused by frailty, there are few studies examining the relationship between frailty status and the frequency and prognosis of infections in hospitalized patients. In our study, we aim to contribute to the literature examining the relationship between frailty syndrome, which has negative effects on the immune system, and infectious diseases, which are one of the important causes of mortality in the geriatric population over 65 years of age. Materials and Methods: The files and outpatient clinic records of 80 frail and 40 non-fragile patients selected from patients over 65 years old in the Geriatric Inpatient Service were retrospectively analyzed, and sociodemographic information (age, gender, height, weight, marital status, education level), Katz Basic Activities of Daily Living. index, Lawton Brody Instrumental Activities of Daily Living Scale (EGYA), FRAIL scale, MFI-11, Mini Mental State Assessment Test, Mini Nutritional Assessment Short Form, Yesevage Geriatric Depression Test results were recorded retrospectively from the file information. The comorbid diseases of the patient and the drugs used at the time of hospitalization, the tests and analyzes available in the system during hospitalization routines (hemogram, biochemistry, fasting lipid profile, thyroid function tests, vitamin B12, 25-OH-vitamin D, folate, ferritin, CRP) were examined. Whether there was a diagnosis of infection at the time of admission and the focus of infection, whether there was a newly diagnosed infection during his hospitalization, and the newly diagnosed focus of infection, the results of culture growths, the given antibiotics and their duration were scanned. The hospitalization period of the patient and the repeated admission due to infection within one month after discharge were noted.Conclusion: In our study, only the age factor among sociodemographic characteristics was found to be associated with frailty according to the FRAIL scale. In terms of biochemical properties, people with high FRAIL fragility score have lower levels of albumin and free T3 hormone; CRP and ferritin levels were found to be higher. Patients who were frail according to the FRAIL scale were those with a diagnosis of infection who had hospitalization, longer hospital stays, and duration of antibiotic therapy. Patients who were frail according to the FRAIL scale had an increased frequency of hospital-acquired infections. We did not find a significant relationship between frailty determined by the MFI-11 scale and infection-related parameters.