65 yaş üstü bireylerde kırılganlık ve geriatrik depresyonun aile fonksiyonelliği ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between frailty and geriatric depression with family functionality in individuals over the age of 65
  1. Tez No: 949183
  2. Yazar: CEMAL KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya ile birlikte Türkiye nüfusunun da yaşlanması, yaşlılara ait sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Artan sağlık sorunları yaşlı bireylerin yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü sağlığın ve refahın sağlanmasında aileyi birincil sosyal etmen olarak tanımlamıştır. Aile fonksiyonelliği ise yaşlı bireylerin sağlık sorunlarıyla başa çıkmasında belirleyici bir role sahiptir. Yaşlılıkla beraber organ sistemlerindeki fizyolojik gerilemenin bir sonucu olarak stres kaynaklarına karşı artan duyarlılık kırılganlık kavramıyla ifade edilmekte olup, artmış mortalite ve morbidite oranları ile kendini göstermektedir. Depresyon yaşlılık dönemi duygu-durum bozukluklarından en sık görülenidir. Aile hekimliği bakış açısıyla ele alındığında, kırılganlık ve geriatrik depresyonun aile dinamikleriyle birlikte değerlendirilmesi, yaşlı bireylere yönelik sağlık hizmetlerinin kişiselleştirilmesini ve etkinliğinin artırılmasını sağlayabilir. Çalışmamızda 65 üstü bireylerde kırılganlık ve geriatrik depresyonun aile fonksiyonelliği ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tipte tasarlanmıştır. Araştırma Mayıs-Aralık 2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı hizmet veren Aile Sağlığı Merkezi'nde yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 203 katılmıştır. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan katılımcılara yüz yüze anket uygulama tekniği kullanılarak sosyodemografik verileri (yaş, eğitim, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, gelir algısı, kronik hastalık varlığı, sigara gibi) alındıktan sonra, Aile APGAR Ölçeği, 65 Yaş Üzeri Bireylerde Uluslararası Kırılganlık Ölçeği (FRAİL Ölçeği) ve Geriatrik Kısa Depresyon Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aging of Türkiye's population, along with the rest of the world, brings with it health problems for the elderly. Increasing health problems negatively affect the quality of life of elderly individuals. The World Health Organization has defined the family as the primary social factor in ensuring health and well-being. Family functionality has a decisive role in helping older individuals cope with health problems. Increased sensitivity to stress sources as a result of physiological decline in organ systems with aging is expressed by the concept of fragility and manifests itself with increased mortality and morbidity rates. Depression is the most common mood disorder in old age. When considered from a family medicine perspective, evaluating frailty and geriatric depression together with family dynamics can help personalize and increase the effectiveness of health services for elderly individuals. Our study aimed to evaluate the relationship between frailty and geriatric depression and family functionality in individuals over 65. Method: The research was designed as cross-sectional and descriptive. The research was conducted between May and December 2024 at the Family Health Center, which operates under the Department of Family Medicine at Atatürk University Faculty of Medicine. 203 people who met the inclusion criteria participated in the study. After collecting sociodemographic data (such as age, education, marital status, educational status, employment status, income perception, presence of chronic disease, smoking) using a face-to-face survey technique, the Family APGAR Scale, International Frailty in Individuals Over 65 Years of Age were collected from the participants who met the inclusion criteria. Scale (FRAIL Scale) and Geriatric Brief Depression Scale were administered.