İslam düşüncesinde selefi yaklaşım ve İbn teymiyye
Salafist appoach and İbn teymiyye in Islamic thought
  1. Tez No: 628797
  2. Yazar: SOMIAH MOHAMMED NAJEEB HASSAN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
En genel haliyle, İslam düşüncesi dendiğinde aklımıza İslam kültür çevresi içerisinde üretilmiş düşünce ekolleri akla gelmektedir. Bu ekollerin basında şüphesiz felsefe, kelam ve tasavvuf gelmektedir. Yaklaşım biçimleri itibariyle bu ekolleri birbirinden ayırmak kısmen mümkün olsa da, konularının ortaklığı itibariyle baktığımızda bu ayrım oldukça güçleşmektedir. Hemen hepsini ilgilendiren bir yaklaşım biçimi olarak selefi anlayış, hemen tüm islam bilimlerinde kendine yer bulabilmiş bir düşünce tarzı olarak karşımızda durmaktadır. Bu yüzden bu kavramı açıklığa kavuşturmak, Selefî düşüncenin doğuşunu ve izlediği yolları irdeleyerek Selefiyye'nin entelektüel kültürüne göz atmak ve söz konusu kavramı çevreleyen kapalılığı açığa çıkarmaya çalışmak İslam düşüncesi açısından önemlidir. Biz de bu çalışmamızda öncelikle Selefî düşünceyi, onun tarihsel gelişimini, Selefi yaklaşımın temellerini, İbn Teymiyye'nin düşüncesinin Selefî yaklaşımda temel zemini oluşturması itibarıyla onun fikrini inceleyerek araştırmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In general, when we think of Islamic thought, we think of the schools of thought produced in the Islamic cultural environment. Undoubtedly, philosophy, theology and mysticism appear in the first of these schools. Although it is partially possible to differentiate these schools from each other in terms of their approach, this distinction becomes very difficult when we look at them in terms of the partnership of their subjects. The Salafi concept appears as approach which seems interesting phenomenon, this approach was found as a way of thinking that has found its place in almost all Islamic sciences. Therefore, it is important for Islamic to clarify this concept, to examine the birth of Salafist thought and the ways it followed, to browse the intellectual culture of Salafiyya and to reveal the closedness that surrounds the concept in question. In this study, we will first try to investigate Salafist thought, its historical development, the foundations of the Salafist approach, by examining its idea as Ibn Taymiyya's thought constitutes the basis for the Salafist approach.