Prof.Dr. Bahaeddin Ögel'in tarihçiliği ve Türk kültür tarihindeki yeri (1923–1989)
Prof. Dr. Bahaeddin ogel's historiography and his place in the history of Turkish culture (1923-1989)
  1. Tez No: 628796
  2. Yazar: ABBAS EMRE YÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bahaeddin Ögel, ilk okul yıllarından itibaren tarihe karşı duyduğu ilginin sonucu olarak Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi'ne girmiştir. Burada aldığı eğitim neticesinde İslamiyet Öncesi Türk tarihi alanında araştırma yapabilecek düzeyde kaynak dillerine hakîm olmayı başarmıştır. Ord. Prof. Dr. Mehmed Fuad Köprülü'nün telkinleri ile akademik hayatına başlayan Ögel, Prof. Dr. Wolfram Eberhard'ın yanında İslamiyet Öncesi Türk tarihini kendine alan olarak belirlemiş ve bu sahada kısa zaman içerisinde tanınmış, ilerleyen yıllarda otorite haline gelmeyi başarmıştır. Türk tarihinin tarih öncesi çağlardan Cumhuriyet devrine kadar her dönemi üzerinde çalışmalarda bulunan Bahaeddin Ögel, askerî, siyasi ve sosyal tarih alanlarında hala geçerliliğini büyük ölçüde koruyan yaklaşımlarda bulunmuştur. Bu çalışmada Bahaeddin Ögel'in hayatından başlayarak eserleri ışığında, tarihçilik anlayışı, metodu, askerî, siyasi ve sosyo-kültürel konuları temelinde Türk kültür tarihine katkıları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bahaeddin Ogel enrolled in the Faculty of language history and geography, Ankara University, as a result of his interest in history since elementary school. At the end of his education, he succeeded to have comprehensive knowledge to research in Turkish History before Islam. Ogel started his academic life through the suggestion of Distinguished Prof. Dr. Mehmed Fuad Koprulu, he studied under the supervision of Prof. Dr. Wolfram Eberhard and determined the pre-Islamic Turkish History as his field which he was recognized in this field in a short amount of time. In the following years, he managed to become an authority. Bahaeddin Ogel, who had been studied on every period of Turkish history from prehistoric times to the Republican area, made approaches that still largely remain valid in the fields of military, political and social history. In this study, it is tried to be examined that Bahaeddin Ogel's contributions to Turkish cultural history based on his understanding of historiography, his method, military, political and socio-cultural issues in the light of his works starting from his life.