Fransa'da sol popülizm: La France Insoumise Partisi örneği
Left populism in France: Example of the La France Insoumise
  1. Tez No: 628801
  2. Yazar: DOĞUKAN AKBAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Siyasi arenada etkisini özellikle son yıllarda yoğun bir şekilde göstermeye başlayan popülist siyaset, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada büyük etkiler yaratmaktadır. Özellikle sağ popülist hareketlerin Avrupa'da önemli başarılar elde ederek büyük kitlelere seslenebilmeleri, siyaset bilimcilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yükselişe geçen zenofobi ve ırkçılık günümüzde sağ popülist partilerin söylemlerinde çok önemli bir yer edinmiştir. Popülizm kavramının ilk ortaya çıktığı günden beri üzerine uzlaşılmış, genelgeçer bir tanımı bulunmamaktadır. Popülizm alanında çalışma yapan araştırmacıların popülizmi tanımlayış biçimleri oldukça farklılaşmaktadır. Popülizmin bir ideoloji mi, strateji mi yoksa bir söylem sanatı mı olduğu noktasındaki uzman görüşleri, günümüzde hala ortak bir tanımı bulunamamış popülizmi daha da gizemli bir hale getirmektedir. Bu çalışma, popülizm üzerine olan literatürü araştırarak teorisyenlerin ortak noktalarını ve farklılaştıkları noktaları araştırmaya, ardından sol ve sağ popülizm olmak üzere ikiye ayrılan popülizmi anlamayı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Tezin bir diğer amacı ise, 2017 yılında Fransız siyasi hayatında büyük bir hareketlenmeye yol açan ve kendisini sol popülist olarak ifade etmeyi tercih eden bir parti olan Boyun Eğmeyen Fransa'nın (La France Insoumise), Fransız soluyla olan ilişkisini incelemektir. Bu yapılırken Fransız solunun tarihsel süreci de,“Fransız Komünist Partisi”ve“Sosyalist Partisi”nin araştırılması üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu sayede Fransız solunun geçirdiği dönüşüm ve Boyun Eğmeyen Fransa'nın bu dönüşümden ne denli etkilendiği açığa çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Populist politics, which has started to show its influence in the political arena especially in recent years, has great effects all over the world, especially in Europe. Political scientists are concerned about the fact that the right populist movements are able to appeal to the masses with great successes in Europe. Specially in European countries, the rapidly rising zenophobia and racism have taken a very significant place in the discourses of the right-wing populist parties. The concept of populism has not been agreed upon since its first appearance and has no general definition. The way researchers working in the field of populism define populism varies considerably. The expert views on whether populism is an ideology, strategy, or art of discourse make populism even more mysterious, which still has no common definition today. This study aims to investigate the literature on populism and to make it easier to understand the common points and differences of theorists, and then to understand the populism divided into two as left and right populism. Another aim of the thesis is to examine the relationship of the France Unbowed (La France Insoumise), which is a party that caused a great movement in French political life in 2017 and preferred to express itself as a left populist, with the French left. While doing this, the historical process of the French left will be carried out through the research of the“French Communist Party”and the“Socialist Party”. In this way, the transformation of the French left and how the France Unbowed emerged as a left populist party will be understood.