Sol Popülizm Teorisi ve Avrupa Örnekleri
Left Populism Theory and European Examples
  1. Tez No: 766866
  2. Yazar: SÜLEYMAN MERTCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KANCI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Laclau ve Mouffe'un geliştirdiği Söylem Teorisi bağlamında, sol popülizmin Avrupa solu için yeni bir alternatif üretme sürecini ve sol popülist deneyimlerin imkanını ortaya sermeyi hedeflemektedir. Laclau ve Mouffe'un Ortodoks Marksist anlayışa önerdiği alternatif, neoliberal hegemonyayı kıracağını iddia ettikleri radikal demokrasidir. Sol popülizm ise radikal demokrasiyi mümkün kılmak adına toplumu partizan siyaset yapma biçimine yöneltecek olan bir araçtır ve toplumun dışlanmış veya müesses nizamdan umudunu kesmiş kesimlerine sunulan bir popülizm alternatifidir. Bu sebepten dolayı, bu çalışmada sol popülizmin teorik arka planı ve onu oluşturan kavram seti detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu kavram seti; eşdeğerlik zinciri, öğe, moment, eklemlenme pratiği ve söylem bileşenlerinden ve onların alt bileşenlerinden oluşmaktadır. İşbu kavram seti vasıtasıyla Avrupa'da yükselen sağ popülizme karşı sol için yeni bir alternatif üretme iddiasında olan sol popülist hareketlerin deneyimleri incelenmekte ve onların Laclau ile Mouffe'un teorisi ile benzerlikleri araştırılmaktadır. Çalışmada incelenen ülkeler ise; Fransa, İspanya, Yunanistan ve Birleşik Krallık'tır. Sol popülizmin sunduğu alternatif reçete, ülkelerdeki insanların tikel taleplerini birleştirerek bir eşdeğerlik mantığı kurmuş ve bu taleplerin sindirilmesinin önüne geçmiştir. Hatta post-demokratik durum aşılarak geleneksel ikili parti sistemleri yıkılmış, siyasetin içine enerji ve alternatifler enjekte edilmiştir. Ancak diğer taraftan, Podemos, Syriza ve Corbyn elde ettikleri bu sol popülist kazanımları sürdürmekte başarısız olmuşlardır. Yalnızca Boyun Eğmeyen Fransa hareketi yakaladığı ivmeyi arttırarak devam ettirmektedir.
Özet (Çeviri)
In the context of Discourse Theory developed by Laclau and Mouffe, this study aims to reveal the process of left populism to produce a new alternative for the European left and the possibility of left populist experiences. The alternative proposed by Laclau and Mouffe to the orthodox Marxist understanding is radical democracy, which they claim will break the neoliberal hegemony. Left populism, on the other hand, is a means that will lead the society to partisan politics in order to make radical democracy possible, and it is an alternative to populism offered to the marginalized or disillusioned segments of society. For this reason, in this study, the theoretical background of left populism and the set of concepts that composes it are discussed in detail. This set of concepts consist of; chain of equivalence, element, moment, articulation and discourse, along with components and their subcomponents. The experiences of left populist movements that claim to produce a new alternative for the left against the rising right populism in Europe are examined through theis set of and their similarities with Laclau and Mouffe's theory are investigated. The countries examined in the study are; France, Spain, Greece and the United Kingdom. The alternative prescription offered by left populism has established a logic of equivalence by combining the particular demands of the people in the countries and has prevented these demands from being suppressed. As a matter of fact, the postdemocratic situation has been overcome and the traditional dual party systems have been destroyed, and energy and alternatives have been injected into politics. However, Podemos, Syriza and Corbyn have failed to sustain these left populist gains. Only The France Unbowed movement continues to increase its momentum.