Reflective teaching in ELT- obstacles and handling strategies
İngiliz dili öğretiminde yansıtıcı öğretim- engeller ve başa çıkma stratejileri
  1. Tez No: 628830
  2. Yazar: ŞEYMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZLEM SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı öğretim durumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla; cinsiyet, yaş, mezun olunan bölüm, deneyim yılı, eğitim düzeyi, çalışılan kurum ve tam zamanlı veya yarı zamanlı istihdam durumu gibi değişkenlerin öğretmenlerin yansıtıcılığını etkileyip etkilemediğini sorgulanmıştır. Yansıtıcı uygulama için herhangi bir engel olup olmadığını da araştıran bu çalışmaya Rize'de 38 farklı ilkokul, ortaokul ve lisede çalışan toplam 108 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veriler, yansıtıcı uygulama envanteri ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. 108 katılımcı envantere katılırken bu katılımcılardan rasgele seçilen 16 İngilizce öğretmeni ile yansıtıcı uygulamaları hakkında derinlemesine bilgi almak amacıyla görüşme yapılmıştır. Envanter SPSS 22.0 ile analiz edilirken görüşmeler için ise içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, Rize'deki İngilizce öğretmenlerinin sıklıkla yansıtıcı öğretmen olarak davrandıklarını göstermiştir. Bulgulara göre, cinsiyet, yaş, mezun olunan bölüm, tecrübe, eğitim düzeyi, çalıştıkları yer ve istihdam durumu, İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcılığını etkilememiştir. Görüşme analizi, Rize'deki İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı uygulama olarak en çok meslektaşları ile bilgi alışverişinde olduklarını, ancak diğer yansıtıcı öğretim tekniklerini çoğunlukla kullanmadıklarını göstermiştir. Çalışma sonunda, yansıtıcı öğretimi engelleyen faktörler beş ana başlıkta toplanmıştır: kişisel nedenler, öğrenci, kurum, yansıtıcı uygulamalar ve MEB uygulamaları. Sonuçlar, en büyük engellerin, uygulamalara ilişkin bilgi eksikliği ve tecrübe nedeniyle uygulamalara ihtiyaç duyulmadığı konusundaki önyargı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine Turkish EFL teachers' reflective teaching states questioning their actions. To achieve information about this main purpose, Turkish EFL teachers' attitudes towards reflective teaching was questioned to find if their gender, age, the department they graduated from, their experience, graduate degree, where they work, and the employment status affect their attitudes towards reflective teaching. It was also determined if there were any obstacles to perform reflective practices. A total of 108 Turkish EFL teachers who worked at 39 different primary, secondary, and high schools in Rize participated in this study. As the data collection tools, reflective practice inventory and semi-structured interview questions were used. 108 participants completed the reflective practice inventory. Of 108 participants, 16 voluntary Turkish EFL teachers were interviewed for in-depth information about their reflective practices. To analyse the inventory, SPSS version 22.0 was used. Content analysis was used for the analysis of interviews. The results showed that Turkish EFL teachers in Rize often act as a reflective teacher. According to the findings, gender, age, the department they graduated from, experience, graduate degree, where they work, and the employment status did not influence Turkish EFL teachers' attitudes towards reflective teaching. Interview analysis indicated that Turkish EFL teachers in Rize perform critical friends the most among the reflective practices. They mostly did not practise others. Findings about the challenges to perform them revealed that Turkish EFL teachers' obstacles to perform reflective practices were in five categories: personal reasons, students, institutions, reflective practices, and implementations by MoNE. The results indicated that the biggest obstacle was the lack of knowledge of the practices and the bias about no need for practices because of having experience.