The effect of the principle of merit on the public personnel performance policy: Turkey-Kyrgyzstan comparative analysis
Liyakat ilkesinin performansa etkisi açısından devlet personel politikası uygulanması: Türkiye-Kırgızistan karşılaştırma analizi
- Tez No: 628831
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu tez, Türkiye ve Kırgızistan'daki liyakat ilkesinin kamu personeli performans politikası üzerindeki etkisini analiz etmiştir. Bu karşılaştırmalı çalışmanın giriş bölümü, kamu performans yönetimi kavramını ve iyi yönetişim konusunda öncü ülkelerinden bazılarının devlet yönetimi uygulamalarının dikkate alınmasını içermektedir. Liyakat ilkesi uygulama tecrübeleri, kamu personel sisteminin tatbiki ile iyi yönetişimi kanıtlamıştır. Bu demektir ki; sadece liyakat ilkelerinin tatbiki kamu personelinin iyi sonuçlarla verimli çalışmaya motive edebilir. Eski bir Sovyet cumhuriyeti olarak Kırgız Cumhuriyetinin, kendine özgü devlet personel politikası tecrübesi vardır. Öte yandan, Avrupa Birliği ile ortaklığı bulunan anahtar müttefik olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin tecrübelerinin; öğrenmek, anlamak ve örnek almak bakımından muazzam önemi bulunmaktadır. Bu karşılaştırmalı çalışma, Türkiye ve Kırgızistan'da kamu performans politikasının hukuki yönünü analiz etmektedir. Ve bu analiz çalışması, iki ülkedeki siyasal dönüşümün neden olduğu benzerlik ve farkları tanımlamaktadır. Tezin tarih aspektin kapsayan analizi Liyakatın iki devletin devlet memurluğu sistemi tarafından sürekli kullanım sebepleri ve dolayısı ile onun ilerlemesi keşfedilmiştir. Burada ayrıca, hükümetlerde görülmeye başlanan bozulmuş sistem unsuru da neden olduğu devletin sebeplerinin başarısızlığı tehlikesini tanımlamaktadır. Yöntem olarak bu çalışma, tarihi ve bilimsel araştırma metotlarını kullanmıştır. Ve tezin sonuçları arasında, bu araştırma, Türkiye ve Kırgızistan kamu hizmeti sistemleri içinde hukuki temelde ve tarihi açıdan kamu personelinin performansı üzerinde Liyakat İlkelerinin etkisini belirlemiştir. Şu da tespit edilmiştir ki; Liyakat İlkelerinin uluslararası boyutu Kamu Performans Yönetimine dayanmaktadır. Ve Türkiye ve Kırgızistan'daki Kamu Personel Sistemi içinde Kamu Performans Yönetiminin tatbiki, iyi düzenlenmiş uygulamalardır. Bu gerçekleştirmelerin asıl başarılı çıktısı, kamu hizmetlerinin kalitesindeki iyileşmedir. Nitekim, Türkiye ve Kırgızistan'daki hukukun üstünlüğü, iyi yönetişim ve Kamu Performans Yönetimi; daha iyi anlama ve e-devlet platformuna dayalı olarak vatandaşlar için verimli kamu hizmeti sağlama, devlet otoritesinin yeterliliğini güçlendirmiştir. Bu tezin asıl tartışması, Türkiye ve Kırgızistan'da Yeni Kamu Yönetimini teşvik eden Dünya Bankası, AB ve OECD gibi uluslararası hibe sağlayıcısı kuruluşların etkisiyle ilgilidir. Her iki ülkenin Kamu Personel Sitemindeki Kamu Performans Yönetiminin başlangıcı sonuçları bakımından olumlu etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE PRINCIPLE OF MERIT ON THE PUBLIC PERSONNEL PERFORMANCE POLICY: TURKEY-KYRGYZSTAN COMPARATIVE ANALYSIS (Ph. D. Thesis) Bagyshbek RAIYMBEKOV ANKARA HACI BAYRAM VELI UNIVERSITY THE INSTITUTE OF GRADUATE STUDIES June 2020 ABSTRACT This thesis analyzes the effect of the Principle of Merit on the Public Personnel Performance Policy in Turkey and Kyrgyzstan. The introduction of this comparative study includes the theoretical perspectives of the concept of Public Performance Management and considered the practices of state administrations of several leading countries with good governance. The experiences of using the Merit Principles in those countries prove good governance within the realizing Public Personnel System. This means that only the practical use of Merit Principles can motivate public servants to work effectively with good results. The Kyrgyz Republic as a former Soviet republic has experience of State Personnel Policy with its own specifics. On the other hand, the experience of the Republic of Turkey as a key allied state having associations with the European Union has a tremendous significance for learning, understanding, and using as a sample side. The comparative study analyzes the legal aspect of the Public Performance Policy in Turkey and Kyrgyzstan. And this analyzes define the similarities and differences caused by political transformations of those countries. The analyses of historical aspects profoundly the reasons for promoting Meritocracy in the public service of two countries. Here also identifies the danger of failing the state's reasons, which also caused by the factor of emerging spoiled systems in the government. As a method, this study uses historical and scientific research methods. And within the results of the thesis, this research determines the effect of the Merit Principles on the Performance of public servants in terms of legal bases and historical aspects in the civil service system in Turkey and Kyrgyzstan. This is also found that the international dimensions of Merit Principles based on Public Performance Management. And the implementation of Public Performance Management in the Public Personnel System in Turkey and Kyrgyzstan is well-organized practice. The main achieving outcome of these realizations is the improvement of the quality of public services. Thus, the rule of law, good governance, and Public Performance Management in Turkey and Kyrgyzstan strengthen the capacity of state authorities to better understand and to provide effective public services for the citizens based on the e-government platform. The main discussion of this thesis concerns the impact of international donor organizations like the World Bank, EU, and OECD, which are promoting New Public Management in Turkey and Kyrgyzstan. That, the introduction of Public Performance Management in the Public Personnel System of both countries implicated positively in their outcomes.