Yerel kamu hizmetlerine etkisi açısından Türkiye ve Çad'da yerel özerklik ve denetim
In terms of effect on local public services local autonomy and control in Turkey and Chad
- Tez No: 628836
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yaşadığımız yüzyıl içinde dünyada meydana gelen değişim ve dönüşümler yerel yönetimler alanına da yansımış ve var olan yapıları değiştirmiştir. Yerel yönetimlerin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Yerel yönetimler birçok düşünür tarafından demokrasi okulu olarak öngörülmüştür. Bu açıdan, yerel yönetimlerin devletler için vazgeçilmez olduğu varsayılabilir. Dünyada yaşanan bu gelişmelere, Türkiye ve ÇAD'da da kayıtsız kalınamamıştır. Tezde yöntem olarak, tarihsel ve bilimsel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Türkiye ve Çad'da yerel yönetimlerin içinde bulunduğu durum araştırılarak yerel yönetimlerin etkinleştirilmesine yönelik yerel özerkliğin ulusal ve uluslararası boyutları tarihsel bir süreç içerisinde çözümlenmeye çalışılmıştır. Tezin bulguları arasında, yeni yerel yönetimler mevzuatının, daha önceki yerel yönetimler mevzuatına oranla idari, mali ve hukuki açıdan özerklik anlamında daha cesur olduğu vurgulanabilir. Yapılan reformlarla idari vesayet denetiminin, sadece hukukilik denetimi ve idari yargıyı harekete geçirme yetkisiyle sınırlı kalması sağlanması istenmiştir. Fakat diğer yandan da yerel yönetimler üzerinde, kendilerine verilen yetkileri kötüye kullanmamaları için rasyonel bir denetim kurulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, tüm eksik ve aksaklıklarına rağmen, merkezin idari vesayet yetkisini mümkün olduğunca az seviyelere indirmeye çalışıp, yerel özerkliği ön plana çıkaran yeni düzenlemelerin başarılı olduğunu söylenebilir. Tez boyunca tartışılan konular açısından; bu çalışmada öncelikle yerel özerklik ve idari vesayet kavramları açıklanmaya çalışılmış ve yerel yönetim mevzuatında yapılan değişiklikler bu anlamda Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararları ışığında değerlendirilmiştir. Buradan hareketle, yerel özerklik bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Yerel özerklik; idarenin bütünlüğü içerisinde ele alınarak, idari vesayet ile arasındaki bağ irdelenmiştir. Etkin ve verimli hizmet sunan katılımcı yerel yönetim anlayışı çerçevesinde yerel özerklik bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The changes and transformations that have taken place in the present century have a great impact in the field of local governments as well as the existing structures. The importance of local governments is increasing day by day. Local governments have been envisaged as a school of democracy by many thinkers. In this respect, it can be assumed that local governments are indispensable for states. In these developments Chad and Turkey could not remain indifferent. Local autonomy; The link between the administrative tutelage was examined by considering it in the integrity of the administration. Local autonomy is the subject of this research within the framework of participatory local government understanding that provides effective and efficient service. Historical and scientific research methods were used in this research. The national and international dimensions of local autonomy for the activation of local governments were analyzed in a historical process by investigating the situation of local governments. In this study, first of all, the concepts of local autonomy and administrative guardianship were tried to be explained and the changes made in the local government legislation were evaluated in the light of the decisions of the Constitutional Court and the Council of State. After all, the new local government legislation is bolder in terms of administrative, financial and legal autonomy than previous local government legislation. With the reforms, the administrative guardianship control was requested to be limited to the legal control and the authority to activate the administrative judiciary. On the other hand, a rational control was tried to be established on local governments so that they do not abuse their powers. In this context, despite all its shortcomings and deficiencies, it can say that the new arrangements that bring local autonomy to the forefront have been successful by trying to reduce the center's administrative guardianship to as little as possible.