1980 sonrası Türk siyasetindeki askeri müdahalelerin, sahiplik yapısı değişen ana akım gazetelerin köşe yazarlarının söylemine yansımaları
Ownership structure of military coups in Turkish politics after 1980 and their reflections on discourses of the columnists in changing mainstream newspapers
  1. Tez No: 628842
  2. Yazar: TESLİME AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Medya ve siyaset arasındaki ilişki genellikle tekelleşme paralelinde ilerler. Özellikle 1980 sonrasında gelişen çeşitli ekonomik ve politik süreçlerden sonra büyük sermaye grupları medyada etkili olmaya başlamış ve kamuoyu oluşturma gücünü bünyesinde toplamışladır. Zamanla iktidarla yakınlık çıkar ilişkisine dönüşmüş, medya patronları ve iktidar sahipleri birlikte hareket ederek her iki tarafında yararına olacak şekilde haber içeriklerinde değişikliğe gidilmiştir. Bu anlamda gazetenin belkemiği olan köşe yazarları da bu çıkar ilişkisi çerçevesinde tarafsızlığını koruyamamıştır. Bu çalışma 1980 sonrasında sahiplik yapısı değişen gazetelerin söylemlerinin de nasıl değiştiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, beş gazeteden toplam 50 köşe yazarı, Teun A. Van Dijk'ın Eleştirel Söylem Analizi çerçevesinde incelenmiş, söylemlerinin ne yönde değiştiği analizi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonunda sahiplik yapısının köşe yazarlarının düşüncelerine önemli ölçüde yön verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between media and politics usually progresses in parallel with monopolization. Large capital groups have began to be effective in the media and have gathered the power of forming public opinion especially after different economic and political processes developed after 1980. In time, the relationship with power has turned into a relationship of interest. Media bosses and power owners acted together to change the content of the news for benefit both sides. In this sense, columnists, who were the backbone of the newspaper, could not maintain their neutrality within the framework of this relationship of interest. This study aims to reveal how the discourse of newspapers whose ownership structure changed after 1980. For this reason 50 columnists from five newspapers were analyzed within the framework of Teun A. Van Dijk's Critical Discourse Analysis and the direction of discourse changes.