Çocuk çölyak hastalarında diyete uyum oranları ve antropometrik oranların değerlendirilmesi
Evaluation of diet adherence rates and anthropometric rates in children with celiac disease
  1. Tez No: 628911
  2. Yazar: ALP UYGAR GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çölyak hastalığı genetik yatkınlığı olan bireylerde gluten içeren besinlerin alınması sonucu ortaya çıkan otoimmun bir enteropatidir. Çocuk çölyak olgularında diyete uyum süreci erişkin olgulara göre daha meşakkatlidir ve diyete uymama halinde boy kısalığı, gelişme geriliği, malnütrisyon ve kemik bozuklukları gibi birçok önlenebilir komplikasyonlar gelişebilmektedir. Çalışmamız çocuk çölyak olgularında diyete uyum ve antropometrik değerlendirme amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda tanı almış olan ve en az 1 yıl boyunca izlenen 629 çocuk çölyak olgusu dahil edildi. 141 olgu tanı aldıktan sonra kliniğimize hiç kontrole gelmediği için çalışma dışı bırakıldı. Olguların Hb, Hct, Ferritin, Folik asit, B12, Demir ve demir bağlama kapasiteleri, transaminaz düzeyleri, Kemik mineral dansitometresi (KMD) ölçümleri, boy ve vücut ağırlığı ölçümleri kaydedildi. Ailelerinden aydınlatılmış onam alındı. Çalışmamızda 488 olgunun 279'u kız (%57,2) ve 209'u erkek (%42,8) idi. Olguların 317'si (%65)“diyete uyumlu”olarak değerlendirilirken 171'si (%35)“diyete uyumsuz”olarak değerlendirildi. İl içinden gelen olguların diyete uyum oranlarının il dışı olgulara göre daha yüksek seviyede olduğu saptandı (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Celiac disease is an autoimmune enteropathy caused by ingestion of gluten-containing foods in individuals with genetic predisposition. Adherence to diet in pediatric celiac cases is more challenging than in adult cases and many preventable complications such as short stature, growth retardation, malnutrition and bone disorders may develop. Our study aimed evaluation of diet compliance and anthropometric findings in pediatric celiac cases. The study included 629 children with celiac disease who were diagnosed at the Department of Pediatric Gastroenterology of Fırat University Medical Faculty Hospital and followed up for at least 1 year. 141 patients were excluded from the study because they did not come to our clinic for control. Hb, Hct, Ferritin, Folic acid, B12, Iron and iron binding capacity, transaminase levels, Bone mineral densitometry (BMD) measurements, height and weight measurements were recorded. Informed consent was obtained from their families. In our study, celiac disease was found more frequently in female cases, of which 279 were female (57.2%) and 209 were male (42.8%). In our study, 317 cases (65%) were considered to be“adherent to diet”and 171 cases (35%) were considered as“non-adherent to diet”. Diet adherence rates of the patients coming from our province were found to be higher than those of the other provinces (p = 0.007).