El bilek ve panoramik radyografik verilerle farklı yaş tayini metotları kullanılarak elde edilen tahmini yaşın kronolojik yaşla karşılaştırılması
Comparison of chronological age and estimated age obtained by using hand-wrist and panoramic radiographic datas with different age determination methods
  1. Tez No: 628912
  2. Yazar: TUĞÇE NUR PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET YAVUZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Yaş tayini; tanı, tedavi planlaması ve yasal süreçler açısından klinik ve adli diş hekimliğinde önemli rol oynamaktadır. Amacımız Cameriere açık apeks, Demirjian, Greulich &Pyle (GP) el bilek atlası ve Cameriere el bilek metotları ile elde edilen tahmini yaşların bölgemiz çocuklarının kronolojik yaşları ile olan uyumunun karşılaştırıp hangi yöntemin kronolojik yaşa en yakın sonucu, en kolay şekilde verdiğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2013-2019 arasında Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne ortodontik tedavi amacıyla başvurmuş 8-16 yaş arası 300 (150 kadın, 150 erkek) hastanın rutin muayeneleri için çekilmiş olan panoramik ve el-bilek grafileri kullanılmıştır. Kemik yaşı, Cameriere el bilek yöntemi ve GP atlası kullanılarak el bilek grafilerinden; diş yaşı ise Demirjian ve Cameriere metotlarından yararlanılarak panoramik radyografiler üzerinde ölçülmüştür. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics Version 21 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular:Tüm çalışma grubu değerlendirildiğinde bireylerin kronolojik yaşlarına göre; GP, Cameriere El bilek ve Demirjian metotları kullanılarak bulunan sonuçlar sırasıyla 0.22 yıl, 0.55 yıl ve 0.61 yıl daha büyük bulunurken Cameriere açık apeks yöntemiyle 0.72 yıl daha küçük hesaplanmıştır(p0.005). Sonuç: Ülkemiz çocuklarında yaş tayini için uygun bir atlasın oluşturulması amacıyla en kısa zamanda büyük çaplı çalışmalara başlanması gerektiği; kısa vadeli çözüm olarak ise uluslararası kabul görmüş metotların ve atlasların ülkemiz çocukları için uygunluğunun saptanarak bu yöntemlerde gerekli modifikasyonlar yapıldıktan sonra kullanılmasının uygun olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Age estimation has an important role in clinical and forensic dentistry in terms of diagnosis, treatment planning and legal processes. The aim of the study is to compare the estimated ages obtained using Cameriere's open apex, Demirjian, Greulich & Pyle Atlas (GP), Cameriere hand- wrist methods with the chronological ages of children in our region and to determine which method gives the similar result to the chronological age and which method is the most easily applied. Material and Method: In our study, 300 panoramic and 300 hand-wrist radiographs taken between years of 2013-2019 from aged between 8-16 years 150 female and 150 male patients who applied to Dicle University Faculty of Dentistry for orthodontic treatment was evaluated with Cameriere method, Demirjian method, Cameriere hand-wrist method and GP atlas. Obtained datas were analyzed using IBM SPSS Statistics Version 21 package program. Results: In the current study, GP, Cameriere hand-wrist and Demirjian methods overestimated the chronological age by 0.22 year, 0.55 year and 0.61 year, respectively, and Cameriere open apex method underestimated the chronological age of the study group(p0.005). Conclusion: In order to build up an atlas suitable for age estimationin children of our country, it is necessary to start large-scale studies as soon as possible; as a short-term solution, the conformity of internationally accepted methods and atlases for children in our country should be determined and it would be appropriate to use these methods after making the essential modifications.