Rutinin analjezik etki mekanizmasının araştırılması
Investigation of analgesic effect and mechanism of action of routine
  1. Tez No: 628921
  2. Yazar: MERVE FATMA KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Rutin analjezik ve antiinflamatuvar etkinliği olduğu bilinen ve pek çok tıbbi bitki içerisinde yer alan bir flavonoiddir. Bu tez çalışmasında rutinin analjezik etkinliğinin farelerde sıcak plaka ve kuyruk daldırma testleri ile değerlendirilmesi ve bu etkide rol oynayan ağrı yolaklarının ortaya konması amaçlanmıştır. Analjezik etkisinin değerlendirilmesi için rutin 25, 50, 100 ve 200 mg/kg (i.p.) dozlarda farelere uygulanmıştır ve pozitif kontrol olarak 300 mg/kg (i.p.) dipiron ve 30 mg/kg (i.p.) tramadol kullanılmıştır. Analjezik etki mekanizmasına katılan yolakları incelemek amacıyla; alfa-1 adrenerjik reseptör antagonisti prazosin ve alfa-2 adrenerjik reseptör antagonisti yohimbin; serotonerjik reseptör antagonistleri olan ketanserin (5-HT2), ondansetron (5-HT3) ve WAY100635 (5-HT1); opioid reseptör antagonisti olan nalokson kullanılarak deneyler tekrar edildi. Ayrıca rutin ve tramadol kombinasyonunun analjezik etkisi değerlendirildi. Rutinin uygulanan tüm dozlarında anlamlı derecede analjezik etkisi olduğu tespit edildi. Antagonistlerin varlığında 100 mg/kg rutinin analjezik etkisini değerlendirdiğimizde ise bu etkiye daha çok serotonin ve opioid reseptörlerinin aracılık ettiği belirlendi. Rutin ve tramadolün kombine kullanımının analjezik etkisinin, her iki ilacın tek başına uygulandıklarında gösterdikleri etkiden daha düşük olduğu belirlendi. Sonuç olarak, rutinin analjezik etkisi nedeniyle yeni ilaç geliştirme çalışmalarında değerlendirilme potansiyeli olan bir flavonoid olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Rutin has been known that is an flavonoid which has analgesic and anti-inflammatory activity and is found in many medicinal plants. In this thesis, it was aimed to evaluate the analgesic efficacy of routine with hot plate and tail immersion tests in mice and to reveal pain pathways involved in this effect. Rutin doses of 25, 50, 100 and 200 mg/kg (i.p.) were administered to mice to evaluate the analgesic effect, and 300 mg/kg (i.p.) dipiron and 30 mg/kg (i.p.) tramadol were used as positive controls. In order to examine the pathways involved in the analgesic effect of rutin; Experiments were repeated using the alpha-1 adrenergic receptor antagonist prazosin and the alpha-2 adrenergic receptor antagonist yohimbine, serotonergic receptor antagonists ketanserin (5-HT2), ondansetron (5-HT3) and WAY100635 (5-HT1) and, the opioid receptor antagonist naloxone. In addition, the analgesic effect of rutin and tramadol combination was evaluated in this thesis study. It was determined that there was a significant analgesic effect in all doses of rutin. When we evaluated the analgesic effect of 100mg / kg routine in the presence of antagonists, it was determined that serotonin and opioid receptors mediate this effect. The analgesic effect of the combined use of routine and tramadol was found to be lower than the effects of both drugs when administered alone. As a result, we can state that it is a flavonoid with potential to be evaluated in new drug development studies due to its routine analgesic effect.