Üniversite afiliye 3. basamak hastane acil servisine enfeksiyon bulguları ile başvuran 65 yaş üstü hastaların kültür sonuçlarına göre enfeksiyon etkenlerinin analizi
Analysis of ınfection factors according to the cultural results of 65 years old patients who admitted to the university affiliated 3rd stage hospital emergency service with ınfection findings
  1. Tez No: 628922
  2. Yazar: ERDİNÇ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT PAYZA, DR. AHMET KAYALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Mikrobiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Microbiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Günümüzde yaşlı nüfus giderek artmakta ve acil servis başvuruları da bu nedenle artış göstermektedir. Yaşlı olgularda enfeksiyon bulguları genç olgularda olduğu gibi spesifik olmamakta ve yaşlı hastalarda daha çok atipik bulgular tespit edilmektedir. Bu çalışmada, acil servise enfeksiyon bulguları ya da şüphesi ile başvuran 65 yaş ve üzeri olgularda tespit edilen enfeksiyon ajanlarını analiz etmek ve bu konuya ilgi toplamak amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmamız tek merkezli ve retrospektif bir gözlemsel çalışma olarak planlandı. Çalışmamıza 1 Ocak 2019 ile 1 Ocak 2020 tarihleri arasında başvuran, değerlendirmesinde enfeksiyon hastalıkları düşünülen hastalardan çalışma kriterlerini karşılayan 1503 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, hastalık ve sonlanım verileri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Analysis Of Infection Factors According To The Cultural Results Of 65 Years Old Patients Who Admitted to the University Affiliated 3rd Stage Hospital Emergency Service With Infection Findings Aim: Nowadays, the elderly population is gradually increasing and emergency applications are increasing for this reason. In elderly cases, the signs of infection are not specific, as in young cases, and atypical findings are more common in elderly patients. In this study, it was aimed to analyze the infectious agents detected in cases 65 years and older who were admitted to the emergency department with signs of infection or suspicion and to collect interest in this subject. Material and Method: Our study was planned as a single-center and retrospective observational study. In our study, 1503 patients who applied between January 1, 2019 and January 1, 2020, who met the criteria for infectious diseases in the evaluation were included. Demographic, disease and outcome data of the patients were recorded.