Sıfıra yakın enerjili bina tasarımı ve karşılaştırılması
Nearly zero energy building design and comparison
  1. Tez No: 628955
  2. Yazar: HASAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünyadaki enerji ihtiyacı her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu enerji ihtiyacının büyük bölümünü binalar oluşturmaktadır. Avrupa Birliği'nde binaların enerji tüketimindeki payı %40'tır. Benzer şekilde Türkiye'de enerji tüketiminde en fazla pay binalara aittir. Bu büyük paydan tasarruf elde edebilmek için Avrupa Birliği tarafından çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Avrupa Birliği binalarda enerji tüketiminin ölçülmesi ve bilinçli yönetilmesi hedefi ile 2002/91/EC sayılı“Binaların Enerji Performansı Direktifi”'ni 4 Ocak 2003 tarihinde yürürlüğe koymuş ve 19 Mayıs 2010 tarih ve 2010/31/EU sayı ile yeniden şekillendirmiştir. Avrupa Birliği'ne uzun yıllardır aday ülke konumundaki Türkiye'de bu gelişmelere paralel olarak 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'na dayalı“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”5 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Ayrıca; enerji tüketim değerlerinin azaltılması doğrultusunda yapılan çalışmalar desteklenmekte ve yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda, Avrupa Birliği ülkelerinde bu konuda yapılan örnek çalışmalar ve üye ülkelerin mevzuatları incelenmiştir. Türkiye'de Malatya ilinde kullanılan ve konvansiyonel yöntemler ile inşa edilmiş bir kamu hizmet binasının sıfıra yakın enerjili olması durumunun mevcut durumu ile karşılaştırılması yapılmıştır. Kamu hizmet binasının EnergyPlus programı ve program ara yüzü olan DesignBuilder ile modellemesi proje bilgilerinden faydalanılarak oluşturulmuş ve kayıtlı tüketim verileri sisteme girilerek simülasyonu yapılmıştır. Daha sonra, oluşturulan baz modelin sıfıra yakın enerjili bina olması durumu Avrupa Birliği'nde bulunan örnek binaların yapı elemanlarının ortalama ısı iletim katsayıları kullanılarak simüle edilmiş ve iki durum karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla ekonomiklik açısından Türkiye'de binaların sıfıra yakın enerjili bina standartlarına getirilebilmesi ve yaygınlaştırılabilmesi için devlet teşviklerinin artırılması ve Avrupa Birliği fonları gibi fonlardan örnek çalışmalar ile yararlanılabilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy need of the earth increasingly goes on day by day. Buildings generate the majority of the energy need. The rate of buildings in energy consumption is 40% in the European Union. Similarly, the most rate in energy consumption belongs to the buildings in Turkey. To get save on this great rate, various works are being carried out by the European Union. To be measured and consciously managed of energy consumption, European Union put in the force to“The Energy Directive of Buildings”number 2002/91/EC on 4th January 2003 and updated it with the date of 19th May 2010 and number 2010/31/EU. In Turkey, which is at the position of candidate country to European Union, "Regulation on Energy Performance in the Buildings'' came into force in parallel with these developments on 5th December 2009. In line with these developments, the studies in the European Union countries and the legislation of the member countries have been examined. The public building in Malatya, which was built by conventional methods, was compared with the being able to nearly zero energy building. The public building modeling was made up of the EnergyPlus program and the Design Builder, which is a program interface, taking account of current situation values. Moreover, the situation of being able to nearly zero energy building of base model made was simulated by using average heat transformation coefficients of building elements of nearly zero energy buildings available in the European Union and two situations were compared. For the buildings being brought into nearly zero-energy buildings standards and popularized in Turkey, it was concluded that government promotions need to be increased and example works need to be benefited from funds such as European Union funds.