Kanserli çocuğu olan annelerin bakım verme yükü ve yaşam kalitesi
Caregiving burden and quality of life of mothers of pediatric cancer patients
  1. Tez No: 628978
  2. Yazar: ŞİRİN İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma Lösemi dışı kanser tanılı çocuk hastaların annelerinin bakım verme yükü ve yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Mayıs 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Dalı Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı yatan hasta servisi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı yatan hasta servisinde yapıldı. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 72 anne örneklemi oluşturdu. Etik kurul, kurum izinleri, annelerden gönüllülük esasına dayalı olarak yazılı izin alındı. Veri toplama araçları; Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Kanserli Hasta Yakınları için Yaşam Kalitesi Ölçeği- Aile Versiyonu idi. Veriler IBM SPSS 24 programı ile değerlendirildi. Annelerin Bakım Verme Yükü Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 33,11±12,37, Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması ise 121,36±47,77 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the caregiving burden and quality of life of mothers of pediatric patients with solid tumor/lymphoma. The research was done between May 2018 and February 2019, at Istanbul University Institute of Oncology Clinical Oncology Department inpatient service and inpatient service of Pediatric Hematology-Oncology Department of Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Department of Pediatric Health and Diseases. The sample consisted of 72 mothers who had the inclusion criteria. Written permissions were obtained from the ethics committee, institution permissions and mothers on a voluntary basis. Data collection tools consisted of descriptive datasheet, Care Burden Scale and Quality of Life Scale for Family of Cancer Patients-Family Version. The data were analyzed with IBM SPSS 24 program. The mean score of the mothers from the Care Burden Scale was 33.11 ± 12.37 and the mean score of the Family Quality of Life Scale was 121.36 ± 47.77.