Postüral torasik kifozda fonksiyonel egzersizlerin denge üzerine etkisi
The effect of functional exercises on balance in postural thoracic kyphosis
  1. Tez No: 629039
  2. Yazar: SENA ÖZDEMİR GÖRGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gençlerde fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olması, kas zayıflıkları ve yanlış postüral alışkanlıklar nedeniyle, postüral kifoz yaygın olarak görülmektedir. Torasik kifoz açısının artmasıyla, gövdenin öne doğru eğimi artmaktadır. Bunun sonucu olarak, postüral dengenin olumsuz etkilendiği bildirilmektedir. Bu çalışmanın birincil amacı; postüral kifozu olan bireylerde, postüral düzeltici ve schroth temelli üç boyutlu egzersiz uygulamalarının torasik kifoz açısı ve denge üzerinde etkisini incelemektir. Çalışmanın ikincil amacı ise; lumbar lordoz açısı, postür, solunum fonksiyonları, solunum kas gücü, yaşam kalitesi ve bölgesel ağrı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma grubu; torasik kifoz açısı ≥400 olan, 18-25 yaş aralığındaki 63 katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcılar randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır; postüral egzersiz grubu-PEG (n=21), schroth temelli üç boyutlu egzersiz grubu-STEG (n=21) ve kontrol grubu-KG (n=21). PEG ve STEG grupları 8 hafta, haftanın 2 günü fizyoterapist gözetiminde egzersiz programına katılırken, KG genel bilgilendirme yapılmış, herhangi bir egzersiz uygulanmamıştır. Ölçümler, egzersiz programına başlamadan önce ve 8.haftanın sonunda tekrarlanmıştır. Katılımcıların torasik kifoz ve lumbar lordoz açılarını ölçmek için Spinal Mouse; denge ölçümleri için Biodex Denge Sistemi; postüral değerlendirmede Fotogrametrik Ölçüm; solunum fonksiyon testi (SFT), maksimal inspiratuar ve ekspiratuar ağız içi basınç ölçümleri (MIP-MEP) için masaüstü spirometre cihazı; yaşam kalitesi için SRS-22; ve bölgesel ağrı için sayısal ağrı değerlendirme skalası (SAS) kullanıldı. Çalışma sonucunda; PEG ve STEG gruplarında torasik kifoz, denge, SFT alt parametreleri, MIP, MEP, baş protrüzyon ve omuz protraksiyon açısı, SRS-22 ve bölgesel SAS değerlerinde, KG grubuna göre anlamlı, olumlu yönde değişimler görülmüştür. Sonuç olarak, torasik kifoza yönelik uygulanan fonksiyonel egzersiz programlarının, torasik kifoz açısı ve denge üzerinde olumlu etki sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Postural kyphosis is common among young people due to low physical activity levels, muscle weaknesses and wrong postural habits. With increasing thoracic kyphosis angle, forward inclination of body increases. As a result, reported postural balance is adversely affected. Primary aim of study, examine effect of postural corrective and Schroth-based three-dimensional exercises on thoracic kyphosis angle and balance in individuals with postural kyphosis. Secondary aim of study, evaluate effect on lumbar lordosis angle, posture, respiration functions, respiratory muscle strength, quality of life and regional pain. Study group included 63 individuals aged between 18-25 with a thoracic kyphosis angle ≥400. Participants were randomly separated into three groups; postural exercise -PEG (n=21), Schroth -STEG (n=21) and control-KG (n=21). Participants in exercise groups, exercise program two days a week for eight weeks under supervision of physiotherapist, KG was generally informed, but no exercises were performed. Measurements repeated before starting exercise program and at the end of 8 weeks. Study used following for measurements, Spinal Mouse thoracic kyphosis and lumbar lordosis angel; Biodex Balance System balance measurement; Photogrammetric Measurement postural evaluation; Desktop spirometer device respiration function test (RFT), maximal inspiratory and expiratory mouth pressure measurements (MIP-MEP); SRS-22 quality of life and numerical pain scale regional pain (NPS). Study found significant positive changes in PEG and STEG groups compared to KG group in terms of thoracic kyphosis, balance, RFT sub-parameters, MIP, MEP, head protrusion and shoulder protraction angle, SRS-22, regional NPS values. In conclusion, functional exercise programs for thoracic kyphosis had positive effect on thoracic kyphosis angle and balance.