Önde baş duruşu ve kifotik postürün solunum parametreleri ve aerobik kapasite üzerine etkisinin farklı spor branşlarında incelenmesi
Investigation of the effets of forward head posture and kyphotic posture on respiratory parameters and aerobic capcity in different sports branches
- Tez No: 726211
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sedanter kişilerde sıkça bulunan, özellikle bilgisayar ya da akıllı telefon başında uzun süre vakit geçiren bireylerde ortaya çıkan postüral bozukluğa, bazı spor branşlarında da rastlanılmaktadır. Sporcularda en sık karşılaşılan postür problemleri başın önde konumlanması ve buna eşlik eden kifotik duruştur. Bu duruş aynı zamanda yardımcı solunum kasları da olmak üzere omuz eklemi ve boynu çevreleyen temel kaslarda kısalığa ve gerginliğe sebep olabilmektedir. Ortaya çıkan bozuk postür yapısı ise sporcuların kas grupları arasındaki etkileşimi negatif yönde etkilemektedir. Bu tez çalışmasının amacı bozulmuş torasik omurga ve baş postürüne sahip sporcularda, solunum kapasitelerinin belirlenmesi ve bisiklet ergonometresinde yapılan aerobik performans testi ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla, haftada en az iki gün antrenör eşliğinde düzenli boks ve tekvando antrenmanları yapan 14 kadın böksör ve 14 kadın tekvandocu araştırmaya dahil edilerek postür ve aerobik kapasite analizi yapıldı. Sporcuların antropometrik özellikleri, solunum hacim ve kapasiteleri de ölçüldü. Çalışmaya dahil olma kriterleri en az dört ay aktif boks ve tekvando antrenmanı yapıyor olmak, Grid Chart postüral analiz değerlendirmesinde normal dizilimden saparak kifoz ve önde baş postürüne sahip olmaktır. Doktor tarafından tanı konulmuş boyun ve torakal herniasyon, antrenman sırasında ya da sonrasında şiddetli ağrı şikayeti, skolyoz tanısı ve herhangi bir sistemik ya da solunum rahatsızlığına sahip olmak dışlanma kriterlerinde yer almaktadır. Spirometri ölçümlerine göre sporcuların FEV1 ve FVC değerleri beklenenin altında ölçüldü. Yapılan ölçümlerde tekvandocuların ortalama VC ve TV değerleri boksörlere göre daha yüksektir. Aerobik performans testinde boksörlerin RER ve AT@RER değerleri tekvandoculara göre daha düşük ölçüldü. Önde baş duruşu fazla olan sporcuların VO2max değerleri düşük ölçüldü. Boksörlerin ortalama toparlanma süreleri tekvandoculara göre daha yüksek ölçüldü. KPET sırasında artan yüke karşı ulaştıkları kalp hızları farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Postural disorder, which is common in sedentary people, especially in individuals who spend long time in front of computer or smart phone, is also encountered in some sports branches. The most common posture problems in athletes are the forward positioning of the head and the accompanying kyphotic posture. This posture can also cause shortness and tension in the muscles taht surrounding the shoulder joint and neck, including the accessory respiratory muscles. The resulting disordered posture structure negatively affects the interaction between the muscle groups of the athletes. The aim of this thesis is to determine the respiratory capacity of athletes with impaired spine posture and head posture and to examine trelationship between aerobic performance test in bicycle ergonometry. For this purpose, 14 female boxers and 14 female taekwondo athletes who training at least two days a week were included in the study and posture and aerobic capacity analysis were performed. Anthropometric characteristics, respiratory volume and capacity of the athletes were also measured. The criteria for inclusion in the study are doing active boxing and taekwondo training for at least four months, and to have a kyphosis and forward head posture deviating from the normal alignment in the Grid Chart postural analysis evaluation. Exclusion criteria included physician-diagnosed neck and thoracic herniation, severe pain during or after training, a diagnosis of scoliosis, and having any systemic or respiratory disease. According to spirometry measurements, the FEV1 and FVC values of the athletes were measured below the expected. In the measurements made, the average VC and TV values of taekwondo athletes are higher than boxers. In the aerobic performance test, the RER and AT@RER values of the boxers were lower than taekwondo athletes. The VO2max values of the athletes with a high forward head posture were measured low. The average recovery times of boxers were higher than those of taekwondo athletes. Their heart rates did not differ with increasing load during CPET.