Synergistic efficacy of sodium dichloroacetate and sorafenib co-treatment on human neuroblastoma
Sodyum dikloroasetat ve sorafenib beraber muamelesinin insan nöroblastomunda sinerjistik etkinliği
- Tez No: 629059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Neuroblastoma is the most prevalent malignancy in infants younger than one-year-old. It is an extracranial tumor that nearly accounts for 15 percent of the cancer-related deaths in pediatric cases. Neuroblastoma cells favor glycolysis over oxidative phosphorylation even when oxygen is present to meet high energy demands at a faster rate. Sodium dichloroacetate (DCA) is a pyruvate mimetic able to inhibit pyruvate dehydrogenase kinase enzyme and subsequently glycolysis. Sorafenib (SOR) is a Food and Drug Administration (FDA) approved multikinase inhibitor and is capable of inhibiting angiogenesis. In this study, we focused on evaluating the synergistic efficacy of DCA and SOR co-treatment on human neuroblastoma cells through inhibiting glycolysis and angiogenesis. Firstly synergistic result was demonstrated through cell viability assay and CompuSyn software, which showed up to 70 percent cell proliferation inhibition and a combination index value lower than one respectively. Then Annexin V/PI staining unraveled 69 percent elevation for numbers of late-apoptotic cells upon co-treatment. Immunoblotting analyses showed suppressed glycolysis declined expression of LDH-A levels and inhibited NADH dehydrogenase for cotreated samples compared with the control group. Mitochondrial staining displayed decreases for both mitochondrial mass and inner membrane potential. Lastly, tube formation assay demolished angiogenesis. This study, in conclusion, can be a novel treatment option for deadly neuroblastoma, most importantly by DCA's ability to defeat cell resistance against SOR thereby enhancing the overall efficacy
Özet (Çeviri)
Nöroblastoma, bir yaşından küçük infantlarda en yaygın görülen malignitedir. Bu ekstrakraniyal tümör pediyatrik ölüm vakalarının neredeyse yüzde 15'ini oluşturmaktadır. Nöroblastoma hücreleri, yüksek enerji talebini daha hızlı karşılamak için oksijen mevcudiyetine rağmen oksijenli solunum yerine glikolizi tercih ederler. Sodyum dikloroasetat pirüvat dihodrojenaz kinazı ve sonucunda glikolizi inhibe edebilen, bir pirüvat mimetiğidir. Sorafenib, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylı bir multikinaz inhibitörüdür ve anjiyojenezin inhibisyonunda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, DCA ve SOR beraber muamelesinin insan nöroblastomu üzerinde glikolizi ve anjiyojenezi inhibisyon açısından sinerjistik etkisinin tayini amaçlanmıştır. Öncellikle CompuSyn yazılımı ve hücre viyabilite testi sonucunda yüzde 70'e varan hücre proliferasyon inhibisyonu ile kombinosyunun endeksinin birin altında olması neticesinde sinerjistik etki tayin edilmiştir, ardından Annexin V/PI boyaması kullanılarak beraber muamelenin ardından geç apoptotik hücre sayısının yüzde 69 arttığı gözlemlenmiştir. Beraber muamele örnekleri kontrol örnekler ile karşılaştığında, immünblotlama LDH-A ekspresyon seviyelerinde ve oksidatif fosforilasyon Kompleksi 1de azalma göstermiştir. Mitokondriyal boyamalar hem mitokondriyal kütlede hem de membran potansiyelinde düşüş açığa çıkarmıştır. Son olarak, tüp oluşum testine göre anjiyojenitede tahrip gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ölümcül nöroblastom için, özellikle DCA'nın hücrelerde SOR'a karşı oluşan rezistansı kıran ve böylelikle toplam etkiyi arttıracak orijinal bir tedavi opsiyonu olma kapasitesi taşımaktadır.