Kitosan vanilin schiff bazı temellialjinat/ fukoidan/ arı sütü kompozitinin sentezlenmesive karakterizasyonunun incelenmesi
Synthesis and Characterization of Chitosan-Vanillin Schiff Base-Based Alginate/Fucoidan/Royal Jelly Composite
- Tez No: 942955
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kronik yaralar, artan küresel prevalansları ve uzun tedavi süreçleri nedeniyle sağlık sistemleri üzerinde önemli bir yük oluşturmaktadır. Mevcut tedavi protokollerinin sınırlı etkinliği, biyouyumlu, yenilikçi ve çok işlevli yara örtülerinin geliştirilmesine yönelik acil ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, kompozit hidrojeller, içerdikleri farklı bileşenlerin sinerjik etkileri sayesinde tek bileşenli malzemelere kıyasla üstün performans sergilemekte ve kronik yara tedavisinde önemli bir potansiyel taşımaktadır. Aynı zamanda, biyomalzeme tasarımında sürdürülebilirlik ve çevre dostu sentez stratejileri giderek kritik bir önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, kronik yara tedavisi için biyouyumlu, hücre yenileyici ve çevre dostu bir kompozit hidrojel geliştirmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda, doğal polimerler ve biyoaktif bileşenler kullanılarak kitosan vanilin Schiff bazı temelli aljinat/fukoidan/arı sütü kompozit hidrojeli sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında kitosan-vanilin Schiff bazı sentezlenmiş, ardından yapıya farklı miktarlarda sodyum aljinat, fukoidan ve arı sütü eklenerek kompozit hidrojeller elde edilmiştir. Sentezlenen hidrojellere CaCl2 ile çapraz bağlama ve donma-çözülme (freeze-thawing) yöntemleri uygulanmıştır. Kompozit hidrojellerin karakterizasyonu FTIR, SEM, temas açısı ölçümü ve şişme testi yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, yara örtüsü olarak kullanım potansiyelini değerlendirmek amacıyla antibakteriyel aktivite ve in vitro yara iyileşme (Scratch Assay) testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, geliştirilen kompozit hidrojelin biyouyumlu, yüksek su tutma kapasitesine sahip, yara iyileştirici özellikler gösteren ve çevre dostu bir biyomalzeme olduğunu ortaya koymuştur. Antibakteriyel aktivite testleri, hidrojelin Gram-negatif E. Coli bakterisi üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. In vitro yara iyileşme testleri ise hidrojelin hücre proliferasyonunu ve doku yenilenmesini desteklediğini doğrulamıştır. Bu çalışma, kronik yara tedavisine yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir yara örtülerinin geliştirilmesine katkı sunmakta; ayrıca gelecekte gerçekleştirilecek klinik öncesi araştırmalar için potansiyel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic wounds represent a significant burden on healthcare systems due to their increasing global prevalence and prolonged treatment durations. The limited efficacy of current treatment protocols highlights the urgent need for the development of biocompatible, innovative, and multifunctional wound dressings. In this context, composite hydrogels have emerged as promising materials, demonstrating superior performance compared to single-component systems owing to the synergistic interactions among their constituents. At the same time, sustainability and environmentally friendly synthesis strategies have become increasingly critical in the design of biomaterials. This study aimed to develop a biocompatible, cell-regenerative, and eco-friendly composite hydrogel for chronic wound treatment. For this purpose, a chitosan–vanillin Schiff base-based composite hydrogel containing sodium alginate, fucoidan, and royal jelly was synthesized using natural polymers and bioactive compounds. In the initial stage, the chitosan–vanillin Schiff base was synthesized, and various amounts of sodium alginate, fucoidan, and royal jelly were incorporated into the structure to obtain different hydrogel formulations. The hydrogels were subsequently crosslinked with CaCl₂ and subjected to freeze–thaw cycles to enhance their structural stability. The synthesized hydrogels were characterized by FTIR spectroscopy, SEM analysis, contact angle measurement, and swelling tests. Furthermore, their wound healing potential was evaluated through antibacterial activity and in vitro wound healing (scratch assay) tests. The results demonstrated that the developed hydrogel is biocompatible, highly water-retentive, promotes wound healing, and is environmentally friendly. Antibacterial tests showed activity against Gram-negative E. coli, while in vitro scratch assays confirmed the hydrogel's ability to support cell proliferation and tissue regeneration. This study contributes to the development of innovative and sustainable wound dressings for chronic wound treatment; furthermore, it provides a potential foundation for future preclinical research.