Dışmerkez ters y çaprazlı çok katlı çelik çervelerin deprem performansının incelenmesi
Investigation of the performance of multistory eccentrically inverted y braced steel frame
- Tez No: 629077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dikey bağ kirişli ters Y çaprazlı sistemlerde, dışmerkez çaprazların ters Y şeklinde uygulanmasıyla bir kesme elemanı oluşturulur. Bağ kirişinin dikey uygulanmasında, yatay bağ kirişinin avantajlarına ek olarak bağ kirişinin yapacağı doğrusal olmayan şekil değiştirme, taşıyıcı sistem dışında oluşur ve böylece döşeme kirişi hasardan korunur. Bunun yanında dikey bağ kirişi (kesme elemanı) düşey yük taşımadığı için depremden sonra değiştirilebilmektir. Bu durum ekonomi ve zaman bakımından önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, her iki yönde dört açıklıklı 2,4, 6 ve 8 katlı moment aktaran çerçeve ve ters Y-tipi (kısa dikey bağ kirişli) dışmerkez çelik çaprazlı sistemlere sahip yapılar modellenmiştir. Ters Y –tipi çapraz sistemler birinci modelde çerçevelerin orta açıklıklarına, ikinci modelde kenarlarda ve üçüncü modelde ise bir katta kenarda bir katta ortada olmak üzere üç farklı çapraz yerleşimi yapılmıştır. Kat sayısı ve çapraz yerleşim düzenleri dikkate alınarak 4 tanesi çaprazsız, 12 tanesi çaprazlı olmak üzere toplamda 16 adet yapı modeli tasarlanmış ve doğrusal olmayan statik analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çaprazlı ve çaprazsız sistemlerin kapasite eğrileri, mafsallaşma mekanizmaları, başlangıç rijitlikleri, enerji tüketme kapasiteleri ve yük taşıma kapasiteleri elde dilmiş ve değerlendirmeler sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shear link is formed by applying eccentric Y braces to inverted Y-type eccentrically steel braced frame with shear link. During applying vertically of the link element, nonlinear transformation of link is formed outside of the load-bearing system as an addition to advantages of the horizontal anchorage girder and thus, the beam is protected possible damages. Besides that, vertical link (shear link) can be replaced after the earthquake just because it is not carrying vertical load. This process has many advantages for economic aspects as well as the time. In this thesis, constructions, which have both ways through 2,4,6,8 storied moment resisting frame and inverted Y-type eccentrically steel braced frame, were modelled. In this thesis, inverted Y braced type systems have located in three different parts; in centric part on the frames, in sides and finally in centric part on the flat while in sides on the other. Considering the numbers of story and brace arrangements, it has been created totally 16 steel frame models, four of them was non-braced and the other 12 were braced. Along with this modeling, it was also studied the nonlineer static analysis. In consequences of this analyses, you may find the following outcomes on the conclusion part, pushover curves of both braced and non-braced, initial rigidity, capacity of energy consumption and capacity of load-bearing.