Çevresel kirletici sodyum omadin'in zebra balıklarında (Danio rerio) genotoksik ve antioksidan sistem üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of environmental polluter sodium omadin on the genotoxic and antioxidant system in zebra fishes (Danio reiro)
- Tez No: 629092
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN SEPİCİ DİNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda dünyadaki üretim ve aşırı tüketim faaliyetlerinin en çarpıcı sonuçlarından biri çevresel kirleticilerin sayısındaki hızlı artıştır. Teknolojik ve modern hayatın zararlı sonuçlarından biri olan çevresel kirleticiler, insan ve diğer canlıların sağlığını tehdit etmektedir. Sodyum omadin (NaOM), bakteri ve mantarlara karşı yaygın olarak kullanılan bir çözücü ve biyosittir. Bir çevresel kirletici olan 'NaOM'e maruz bırakılan zebra balıklarında DNA/RNA oksidatif hasarının ve antioksidan sistem üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Doku hasarı oluşturmak için altı grup zebra balığı (uzunlukları 3-4,5 cm) 24, 72 ve 96 saat olarak planlanan zaman aralıkları için 1 ug/L ve 5 ug/L dozlarında NaOM 'a maruz bırakıldı. Tüm vücut zebra balığı DNA izolasyonu için homojenize ve hidrolize edildi ek olarak DNA/RNA oksidatif hasarı EIA ticari kit ile ölçüldü. Antioksidan enzim aktivitesi için katalaz (CAT) ve süperoksit dismutaz (SOD) seviyeleri ticari EIA kiti ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
One of the most striking results of production and over-consumption activities in the world in recent years is the rapid increase in the number of environmental pollutants. Environmental pollutants, one of the harmful consequences of technological and modern life, threaten the health of people and other living things. Sodium omadine (NaOM) is a widely used solvent and biocide against bacteria and fungi. The aim of this study was to determine DNA / RNA oxidative damage and its effects on antioxidant system in zebra fish exposed to 'NaOM, an environmental pollutant. Six groups of zebrafish (3-4,5 cm in length) were exposed to sodium omadine at doses of 1 ug / L and 5 ug / L at 24, 72 and 96 hours to cause tissue damage. Whole body zebra fish were homogenized and hydrolyzed for DNA isolation, and DNA / RNA oxidative damage was measured with the EIA commercial kit. Catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) levels for antioxidant enzyme activity were measured with the commercial EIA kit.