Antalya ilinde genç çiftçi projesinden yararlanan ve yararlanmayan kadınların girişimcilik eğilimlerinin araştırılması
Investigation of the entrepreneurship trends of women, beneficiary and not beneficiary from young farmer project in Antalya
- Tez No: 629104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY KUTLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de uzun yıllar tarım sektörü farklı politikalarla desteklenmiştir. Ancak bu desteklerin hedef kitleye ulaştırılma şekli, zamanı ve miktarı hususunda zaman zaman sorunlar yaşanmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2016 yılında kırsal alanda yaşayan ve tarımsal faaliyetlere işgücü olarak katılan 18-40 yaş arasındaki genç nüfusu kırsal alanda tutmak ve tarımsal faaliyetlerini desteklemek amacıyla“Genç Çiftçi Projesi”başlatılmıştır. Antalya ilinde projeden yararlanan çiftçilerin %60.7'sinin kadın olduğu tespit edilmiştir. Projeden yararlanan kadın çiftçilerin yoğunlukta olduğu Konyaaltı, Aksu, Serik, Kepez, Döşemealtı, Korkuteli ve Elmalı olmak üzere toplam 7 ilçe araştırma alanı olarak seçilmiştir. Bu kapsamda 2016-2017 yılları arasında Genç Çiftçi Projesi'nden yararlanan ve yararlanmayan toplam 100 kadın çiftçi ile yüz yüze anket yapılmıştır. Araştırma kapsamında kadınların demografik özellikleri, bitkisel ve hayvansal üretim desenleri, girişimcilik eğilimleri ve proje hakkındaki görüş ve düşünceleri ortaya konulmuştur. Elde edilen veriler kadınların projeden yararlanma ve yararlanmama durumuna göre gruplandırılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, frekans, yüzde dağılımlar, çapraz tablolar ve istatistik analizler kullanılmıştır. Buna göre kadınların ortalama yaşı 31.2, evlenme yaşı 19.9, çocuk sayısı 2.2 ve %51'i ilköğretimden sonra eğitimine devam etmemiştir. Projeden yararlanan kadınların %60'ı, projeden yararlanmayan kadınların ise %82'si girişimciliğin ne demek olduğunu tanımlayamamıştır. Ancak bir kadının girişimci olmasını engelleyen en önemli faktörlerin sermaye yetersizliği, deneyimsizlik, başarısız olma korkusu ve işletmecilik konusunda bilgi eksikliği olduğunu ifade etmiştir. Projeden yararlanan kadınların %80'i projenin beklentilerini karşıladığını, %20'si ise karşılamadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
For many years Turkey has been supported in the agricultural sector with different policies. However, from time to time, there have been problems with the way, the amount and the time that these supports are delivered to the target group. In 2016, the“Young Farmer Project”was initiated by the Ministry of Agriculture and Forestry so as to keep the young population between the ages of 18-40 living in rural areas and participating in agricultural activities as labor force in rural areas and supporting agricultural activities. It was determined that %60.7 of the farmers benefiting from the project in Antalya were women. Konyaalti, Aksu, Serik, Kepez, Dosemealti, Korkuteli and Elmalı have been selected as a research area in total. Accordingly, 100 face-to-face surveys were conducted with 100 women farmers who benefited and did not benefit from the Young Farmers Project between 2016-2017. Demographic characteristics of women, crop and animal production patterns, entrepreneurship tendencies and their opinions and thoughts about the project were presented. The data obtained were grouped according to the status of women benefiting from the project and not benefiting from the project. Mean, frequency, percentage distributions, cross tables and statistical analyzes were used in the analysis of the data. Accordingly, the average age of women was 31.2, the age of marriage was 19.9, the number of children was 2.2 and % 51 did not continue their education after primary education. %60 of women benefiting from the project and %82 of women not benefiting from the project could not define what entrepreneurship means. However, only one woman stated that the most important factors preventing a woman from becoming an entrepreneur are lack of capital, inexperience, fear of failure and lack of knowledge about business administration. %80 of the women benefiting from the project stated that they met the expectations of the project and % 20 did not.