Verimlilik kültürünün oluşumunda yönetim yaklaşımlarının etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 62913
  2. Yazar: ŞABAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Verimlilik kısaca hizmet ve üretimde rol alan kaynakların etken taflanımı olarak tanımlanır. Verimlilik mikro ve makro olarak, ulusal refahı artırmadaki önemi gün geçtikçe daha da anlaşılmakla herkes tarafından kabul edilen bir kavram olmaktadır. Verimliliğin işgücünün etkililik ve kalitesindeki artışın temel kaynağı olmasından gerçek öneminin ortaya koymaktadır. Günümüz koşullarının ve ekonomik sorunlarını çözümleyecek anahtar kavramlardan biri haline gelmiştir. Bugün fark edilen kalkınmanın temel ölçütlerinden biri verimlilik olarak kabul edilmektedir. Yaşadığımız koşullarda yaşanan ortamın doğal çevre ve toplumu kontrol edebilme ve bu kontrolü günden güne geliştirme gücünü ancak verimlilik artışı ile sağlayabilir görüşü ağır basmaktadır. Verimli olabilmek için örgütsel ve toplumsal birbirine erişmekle mümkün olabilir Ortak düşüncesi hakimdir. Kültür, birey, grup yada toplumun düşünce, inanç, duygu, görenek ve alışkanlık gibi zihinsel ve ruhsal niteliklerinden oluşan psikolojik ve toplumsal özelliklerinin bütünü olarak tanımlanır. Konumuz açısından verimlilik-kültür-yönetim üçlü kavramları arasında yoğunluk göstermektedir. Verimlilik kültürünü, yönetim- örgüt ve toplum kavramlarının etkileşimi ile ilişkilendirilmektedir. Verimliliği sağlamak ve arttırmak için verim bilincinin yaklaştırılması ile mümkün olabilecektir. Farkına varılan verimlilik olgusu örgütsel-toplumsal olarak, eğitim, güdüleme, fiziksel şartlar, yapısal ortamlar ve sosyal ortamların sağlamsı ite beşeri münasebetlerin en iyi derecede etkileşimi ile sağlanabileceği ideal hakimiyetini sürdürmektedir. Verimlilik anahtar rolü oynayan iş gücünün davranış ve bilinci, verimlilik açısından büyük önem taşımaktadır. Verimliliğin temel öğesi beraber yaşayan ve çalışan insanların birbirlerine ve çevrelerine karşı tutumlarını etkileyen önemli etmen, insanın davranışlarını çevreleyen ve şekillendiren örgütsel ve ulusal kültürdür diye ifade edilebilir. Verimlilik her şeyden önce bilinç ve kültür sorunu olarak görülmektedir. Verimlilik kültürü verimlilikteki değişme ve gelişmenin gerektirdiği koşulları sağlayabilen sosyo-kültürel yapı olarak tanımlanmaktadır. Verimlilik bilinci bütün bireylere kazandırılması ve onlara bu konuda eğitim verilmesine bağlıdır. Bu oluşumu sağlamak ancak örgütsel ve toplumsal yönetim tarzı yaklaşımı ve politikalarının büyük rolü vardır. Bu oluşumun daha hızlı geliştirilmesinde aktif rol yönetimlerindir. Gelişmemesi geri kalması, gün ışığına çıkmamasında yönetimlerin pasif rolü olduğu kanaatine varılabilir.
Özet (Çeviri)
Abstract Briefliy, productivity is defiend as the effective operation of the elements which take part in the service and production. Day by day it has more and more been understood that productivity has great importance to the increase in the national welfare and it has become a term which is accepted by everybody. Its great and real importance lies in the fact that productivity is the basic source of the increase in the effctiveness and the quality of the workforce. It has come to be one of the key terms by which the economic problems in the present circumstances will be solved. It is accepted that productivity is one of the basic criteria of the development which isrecongized today. Under the circumstances in which we live the idea that it is only with the productivity increase that the power to control the society and the natural environment and to develop this control from day to day can be achived has been carrying a lot of weight.The common idea that productivity can be made possible by the organizational and social consciousness is prevalent. Culture is defined as the whole of the psychological and social features which are made up of mental and spiritual qualities individual, group or society. With regard to our subject the focus is on the three terms, productiviy, culture and management. Productivity culture has been linked to the interaction of the terms management, organization and society. Achieving productivity and increasing it can be made possible by fixing the consciousness of being progressive. The idea that the productivity fact which has been realized can only be achieved by providing organizational and social education, motivation, physical and structuralsettings and social surrounding and by the interaction of public relations in the best way still prevails. The factor's behavior and consciousness which play a key role in productivity has great importance in regard to productivity. The basic factor of productivity; the important influence which effects the attitudes of the people who work and live together both towards one another and their surroundings, is the organizational and national culture which enclose and shape the behavior of the people. Productivity before anything else, isregarded as the result of consciousness and culture. Productivity culture isdefined as a socio-cultural structure which can provide the conditions which can change in the productivity make necessary. Productivity consciousness must be adopted by all the individiuals and trouhed about this subject. To turn this reality, organisational and public managements, management speed, approach and politics must play a great role. It can be thought that they play an active role in developing this formation and a passive role ia this formation being undeveloped and not bringing it in life.