Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yönetsel analizi ve İstanbul çevresinde plastik sektöründe uygulamalı durumu
- Tez No: 62917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Küçük ve orta ölçekli işletmeler, ekonomiye kazandırdığı dinamizm ile o ekonominin canlılığının bir göstergesidir. Tarihsel gelişim süreci içinde her geçen gün önem kazanmış ve günümüzde tüm ekonomilerde en önemli bileşen olmuştur. Türkiye'de 2000'li yıllara girerken dünya ekonomisi ile uyum sürecinde teknolojinin değişen trendleri ışığında, rekabetçi bir piyasa ekonomisinin temel taşlarını oluşturarak, dinamik ve gelişme potansiyeli olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin örgüt ve yönetim yapısı ile bu yapıya ilişkin sorunları ve çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, işletme kavramı konusunda genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel kavramı, özellikleri ve ekonomideki yeri konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde Dünya'da ve Türkiye'de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ele alınmıştır. Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel olarak sorunları ortaya konulup önerilerde bulunulmuştur. Dördüncü bölümde, plastiğin tanımı ve Türkiye'deki yeri ile birlikte İstanbul plastik sanayinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yönetim ve örgüt yapısına ilişkin uygulamalı durumu incelenmiştir. Beşinci bölümde, İstanbul plastik sanayinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin örgüt ve yönetim yapısının sorunlarına öneriler ve Gümrük Birliği sürecinde, plastik sanayinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin durumu hakkında bilgi verilmiştir. Altıncı ve son bölümde de küçük ve orta ölçeli işletmelerin genel bir değerlemesi, Gümrük Birliği süreci gözönünde tutularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of their dynamic contributions to the econmy,“Small and Middle Scale Companies”are the evidences of liveliness of the econmy. They become the most important component of all economies and one of the must important factor for economy in the historical development process. While entering 2000s SMSCs in Turkey forms the main element of a competetive market econmy in the changing trends of technology and in the process of adaptation to the world econmy. They are dynamic and have potential for development. Because of these specialities their organization, administrative structure, problems are examined and tried to suggest solutions for them. This thesis contains six parts. In the first part, there are general informations about the concept of administration. In the second part, there are general informations about the concept of SMSC, its characteristics, and its place in the econmy. The third part has informations about SMSCs both in Turkey and in the world. The problems are revealed and tried to make suggestions for them. In the fourth part, there is the descripton of plastic and its place in Turkey, together with applied organizational and administrative structure of SMSCs in Istanbul plastic sector. In the fifth part, there are suggestions to the problems about organizational and administrative structures of SMSCs in Istanbul plastic sector. There are also informations about the SMSCs in plastic sector during the process of custom unity. In the sixth part, there is the general evalution of SMSCs in consideration with the custom unity.