A quantitative study on the relation between business process outsourcing, managerial communication, and work performance
İş süreçleri dış kaynak kullanımı, yönetici iletişim ve iş performansı arasındaki ilişki üzerine kantitatif bir araştırma
  1. Tez No: 832560
  2. Yazar: SAWSAN ALDANDACHLY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BURÇAK GÜRSOY YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İstanbul son zamanlarda farklı milletlerden yabancı girişimciler için bir destinasyon haline geldi ve bu nedenle yabancı küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) sayısı hızla artıyor. Yabancı KOBİ'ler, yerel pazarlarda çok uluslu rakiplerle rekabet ederken, yerel ürün veya hizmetlerin uluslararası pazarlara tanıtılmasında kritik bir rol oynamaktadır. İş performansı, çalışma ekibinin yeterlilik derecesine ve güçlü yönetimsel bağlantılarına bağlı olduğundan, yöneticilerin çalışanlarına rahat bir çalışma ortamı, iyi bir çalışma ilişkisi ve etkili bir iletişim sağlamaları ve ayrıca gereksiz işleri dışarıdan temin etmeleri beklenir. işin uzmanlık alanına odaklanmaya devam ederken işgücü arbitrajından yararlanmak için üçüncü bir taraf. Bu tez, iş performansının algılanmasında yönetsel iletişim (MC) ve iş süreci dış kaynak kullanımının (BPO) önemini, BPO'nun yöneticiler ve çalışanlar arasındaki MC'yi nasıl geliştirdiğini ve demografik faktörlerin MC ve BPO üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını tespit etmeyi kavrar. Veriler, İstanbul'da yabancı KOBİ'lerde çalışan 201 yönetici ve 302 çalışandan kolayda örnekleme yoluyla iki ayrı anket ile toplanmıştır. Anket yanıtları frekans, güvenilirlik, korelasyon, T-testi, Anova ve regresyon teknikleri ile analiz edilmektedir. Bulgular, yöneticiler ve çalışanlar arasındaki etkili MC'nin performansı algılamada arttığını göstermektedir. Ek olarak, BPO değeri artırır, iş performansını iyileştirir ve bir şirketin çalışanlarına odaklanmasını sağlayarak daha iyi MC seviyeleri sağlar. Sonuç olarak, BPO ve MC arasında bir ilişki vardır. Ayrıca, KOBİ'lerde çalışanların yaşı MC puanlarını güçlü bir şekilde etkilemektedir. Ek olarak, yöneticilerin MC anlayışının eğitim geçmişinden etkilendiği, ancak BPO puanlarının yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve iş deneyimi gibi demografik faktörlere göre farklılık gösterdiği keşfedildi. Bu tez, İstanbul'daki yabancı işçi ve yöneticilerden oluşan yeni bir örneklemden toplanan zengin verilere dayanarak, KOBİ'ler için hayati önem taşıyan iş performansının BPO ve MC ile ilişkisini göstererek literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Istanbul recently becomes a destination for foreigners entrepreneurs from different nationalities, hence the number of foreign small and middle-sized enterprises (SMEs) is increasing quickly. Foreign SMEs play a critical role in introducing local products or services to international markets while competing with multinational competitors in domestic markets. Since the business performance is reliant on the degree of competence of its work team and its strong managerial connections, the managers are supposed to give their employees a comfortable working environment, a good working relation, and an effective communication, also to outsource unnecessary tasks to a third party to take advantage of labour arbitrage while remaining focusing on business's area of expertise. This thesis comprehends the importance of managerial communication (MC) and business process outsourcing (BPO) in perceiving work performance, how BPO enhances MC between managers and employees, and to ascertain whether demographic factors have any impact on MC and BPO. Data is collected through convenience sampling from 201 managers and 302 employees working in foreign SMEs in Istanbul with two separate questionnaires. Survey responses are analysed with frequency, reliability, correlation, T-test, Anova, and regression techniques.The findings show that effective MC between managers and employees enhances in perceiving performance. Additionally, BPO increases value, improves work performance, and allows a company to focus on its employees thus providing better MC levels. As a result, there is a relation between BPO and MC. Furthermore, the age of the employees in SMEs strongly affects the MC scores. Additionally, it is discovered that the managers' understanding of MC is impacted by educational background, nevertheless BPO scores differ based on demographic factors such as age, gender, level of education, and work experience. This thesis contributes to the literature by showing the relation with BPO and MC on work performance, which is vital for SMEs depending on a rich data collected from a novel sample of foreigner workers and managers in Istanbul.