Prof. Dr. Bahaeddin Ögel'in hayatı ve eserleri
Prof. Dr. Bahaeddin Ögel's life and his works
  1. Tez No: 629171
  2. Yazar: AYŞE ALTUNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tezin amacı, Türk kültürünün en önde gelen isimlerinden biri olan ve Orta Asya Türk Tarihi araştırmalarına öncülük eden Prof. Dr. Bahaeddin Ögel gibi bir tarihçinin ilim alemindeki değeri ve önemi hakkında bilgi vermektir. Bahaeddin Ögel'in hayatı ilmi faaliyetleri ve Türk tarihine kazandırdığı eserleri eserleri hakkında bilgi verilmektedir. Bahaeddin Ögel, Avrupa'da uygulanan Kültür tarihi araştırmalarını uygulamak suretiyle, Türkiye'de kültür tarihi araştırmaları sahasında Türkiye'de büyük bir ilerleme yaşanmasına sebep olmuştur. Bahaeddin Ögel, eserlerinde dün ile bugünü kıyaslama usulüyle hareket ederek Orta Asya ile Anadolu'daki maddi kültür unsurları arasında bir karşılaştırma yapmıştır. Bahaeddin Ögel, bu unsurların Anadolu'daki kültür öğeleriyle benzerliğine dikkat çekerek, Orta Asya'dan Anadolu'ya bu öğelerin öz benliklerini koruyup devam ettirdiği sonucuna varmıştır. Bahaeddin Ögel, bu saha için gerekli kaynak dilleri öğrenerek, böylece eserlerini daha güvenilir kaynaklara dayandırmak suretiyle, Orta Asya Türk tarihinin karanlıkta kalmış yönlerini gün yüzüne çıkmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to give information about the importance of a historian Prof. Dr. Bahaeddin Ögel who is one of the most prominent names of Turkish culture and pioneered the researches of Central Asian Turkish History In this study information about Bahaeddin Ögel's life, scientific activities and works contributing to Turkish history is given Bahaeddin Ögel has made great progress in the field of cultural history research in Turkey by learning the researches in Turkey. In his works, Bahaeddin Ögel made a comparison between the material culture elements in Central Asia and Anatolia by using the method of comparing yesterday and the present Bahaeddin Ögel draws attention to the similarity of these elements with the cultural elements in identity Bahaeddin Õgel by learning the necessary source languages for this field has brought to light the darkened aspect of Central Asian Turkish History.