Prof. Dr. Bahaeddin Ögel'in hayatı ve eserleri
Prof. Dr. life and works of Bahaeddin Ögel
- Tez No: 688279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu yüksek lisans tezi Türk Kültür Tarihinin öncü isimlerinden Prof. Dr. Bahaeddin Ögel'in biyografisi üzerinedir. Bahaeddin Ögel'in Orta Asya ve Türk Kültürü bağlamında yurt içi ve yurt dışında çeşitli görevlerde bulunmuştur. Yaptığı çalışmalar ile çok sayıda kitap ve makale yazmıştır. Türkiye de uzun yıllar görev yapan Ögel yurt dışında, Sovyetler Birliği, Moğolistan, Çin, İran, Almanya, Tayvan'da görev almış ve bilgi birikimini daha da arttırmıştır. Almanca, İngilizce, Fransızca, Farsça, Çince, Moğolca ve Rusça gibi çok sayıda yabancı dil bilmesi de onun kaynaklara kolaylıkla inmesini sağlamıştır. Türk tarihi ve kültürünün araştırılmasını kendine görev edinen Ögel, hocası Mehmet Fuat Köprülünün de izinden gidip onun ilmi tarihçilik anlayışını benimsemiş ve kültür tarihinde yeri doldurulamaz eserler bırakmıştır. Türk tarihini bölünmez bir bütün olarak görmüş ve Hun-Türk, Gök-Türk, Uygur-Türk, Selçuklu-Türk, Osmanlı-Türk Devletlerini bir zincirin halkaları gibi görerek değerlendirmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlamıştır. Bir ilim adamından daha fazlası olan Bahaeddin Ögel eserlerini siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik bakımlardan detaylı incelemiş ve çok değerli eserler ortaya koymuştur. Bu çalışma kapsamında Bahaeddin Ögel'in hayatı, eserleri ve onun hakkında yazılmış eserlere değinilmiş olup Türk Kültür tarihçiliğine katkıları üzerine de değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, one of the leading names in the history of Turkish Culture, Prof. Dr. It is based on the biography of Bahaeddin Ögel. Bahaeddin Ögel has held various positions at home and abroad in the context of Central Asian and Turkish Culture. He has written numerous books and articles with his work. Ögel, who has served in Turkey for many years, has served abroad, in the Soviet Union, Mongolia, China, Iran, Germany, Taiwan and has further increased his knowledge. German English French Persian Chinese Mongolian Russian and many foreign languages such as his knowledge of the sources easily allowed him to go down. Ögel, who took the task of researching Turkish history and culture, followed in the footsteps of his teacher Mehmet Fuat Köprülü and adopted his understanding of scientific historiography and left irreplaceable works in the history of culture. He saw Turkish history as an indivisible whole and considered the Hun-Turkish, Gok-Turkish, Uyghur-Turkish, Seljuk-Turkish, Ottoman-Turkish States as the Rings of a chain and connected them to the Republic of Turkey. Bahaeddin Ögel, more than a scholar, has studied his works in detail from political, social, cultural and economic care and has revealed very valuable works. Within the scope of this study, bahaeddin Ögel's life, works and works written about him were mentioned and their contributions to Turkish cultural historiography were evaluated.