Ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde teknolojik gelişmenin istihdama etkisi
The Effect to the technological improvement to the transportation and telecommunication sectors
- Tez No: 62919
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Son yıllarda teknoloji büyük bir hızla ilerlemektedir. Yüksek teknoloji, ülkelerin temel ekonomik yapılarını değiştirmekte ve sosyo ekonomik sonuçlar doğurmaktadır. Bu sonuçlardan en önemlisi istihdam miktarı üzerinde olmaktadır. Yüksek teknoloji (high-tech) gelişmiş ülkelerde istihdam miktarını artırmaktadır. Yeni teknolojilerin üretimi, bakım ve onarımı, dağıtımı, bu ürünleri verimli kullanabilecek kalifiye işgücü ile teknolojik gelişmeler sonucu artan gelir ve yatırımların yarattığı yeni iş alanları istihdam miktarını artırmaktadır. Az gelişmiş ülkelerin yapısal sorunları teknolojik gelişmenin istihdam artırıcı etkisini göstermesine engel olmaktadır. Teknolojik gelişmenin istihdam miktarı üzerindeki daraltıcı etkisini olumlu kılmak, en azından nötralize etmek için nitelikli eleman gereksinimi nedeniyle işinden olan insanlar mesleki eğitimden geçirilerek yüksek teknoloji kullanabilecek düzeye getirilmekte, tekrar istihdam edilmektedir. Ayrıca devletler de uyguladıkları ekonomi politikalarıyla istihdam miktarının artmasını sağlamaktadırlar. Teknolojik gelişmelerin istihdam miktarı üzerindeki etkisi sanayi ve hizmetler sektöründe artırıcı yönde olmuştur. Gizli işsizliğin yoğun olarak yaşandığı ve diğer sektörlere göre çoğunlukla daha az gelişmiş olan tarım sektöründe ise teknolojik gelişmeler istihdam miktarını azaltmaktadır. Türkiye'de hizmetler sektörünün alt sektörleri olan ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde ise teknolojik gelişmeler istihdam miktarını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technology has been developing with a great pace over the last two centuries. Technologic improvement means that many of the jobs will be done by machines and robots instead of work force. Considering this fact, technologic improvement has a decreasing effect in employment. On the other hand, by the technological change, welfare of the societies has been increased, new necessities have been created and consequently new employment areas -especially in the service sector-- have emerged. In this aspect, technologic improvement has an employment increasing effect. Technologic improvement has caused different outcomes on sectoral basis. Employment in agriculture has always decreased; industrial employment has increased in the 19th century but decreased after the second half of the 20th century; employment in the service sector has always increased. In general by technologic improvement, employment has shifted to industry from agriculture, from industry to service sector. Generally in developed countries, technological improvement has an increasing effect in employment. Japan, the country that has the most number of robots in manufacture, has also the lowest rate of unemployment. Contrarily, in underdeveloped countries, technologic improvement has adverse effects. In order to eliminate the adverse effects of technology in employment, or at least to neutralize them, many workers who have lost their jobs because of being unskilled, have been given vocational training so that they can use Hi-Tech and then they re-employed. Moreover, government by the help of fiscal and monetary politics, has improved employment form time to time. The econometric analysis which was conducted showed that Technological improvement in transportation and communication sectors improved employment level in Turkey. IV