Türkiye'de ilçe yönetimi ve kaymakamlık mesleğinin geliştirilmesi (Yerinden yönetim ve toplam kalite eksenli)
  1. Tez No: 62920
  2. Yazar: MURAT KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
ÖZET Küçük mülkiyet, ufak parçalara bölünmüş bir yönetim yapısı ve merkeziyetçi bir sistem arasında, kurulmuş olan mülki idare sistemimiz, Osmanlı İmparatorluğu'ndan, genç Cumhuriyetimize miras kalmıştır. Bonapartçı, yapı olarak niteleyebileceğimiz bu sistem, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar geçen yetmiş dört yıllık sürede, çok az değişikliğe uğramıştır. Bu süre içerisinde, ekonomik, sosyal, kültürel yapıda birçok değişiklikler yaşanmış, demokrasi anlayışı, değişim göstermiştir. Bu değişime, yeni örgütlenme yapıları ayak uydurmuş, bölge kuruluşları ortaya çıkmış, kaymakamların asli görevlerinden biri olan asayiş konusunda dahi, soyutlanmalar, sürecin yapısına uygun olarak sistemde yerini almıştır. Bugünün ekonomik ve sosyal yapısına ısrarla dayandırılmak istenen, taşra idaresi ve kaymakamlık müessesesi, topluma dar gelmekte ve yeniden yapılanmaya ihtiyaç göstermektedir. Çözüm; kökten değişimle birlikte,toplam kalite endeksli yerinden yönetim anlayışının, yeniden yapılandırılmasındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our administration system, which had been established between small ownership, divided into small administrative system and centralization system, inherited to Young Turkish Republic from Ottoman Empire. This system is like Bonapartizm. Some of the small changes have been done in this system since Turkish Republic was established. In this process some of the changes were occured in economic, cultural area. Understanding of democracy has chanced. The result of these changes new organized organizations were adapted, region organizations were occured. Even the duty of governor of a district is public order which obstractions had been found because of the process of this structure in this system. Country administration and Governor of a district, which is based on with insistence economic and cultural structure, is not enough for society and need some re-organizations. Solution: Radical changes and understanding of local goverment with Total Quality Management which is based on democratic participating, must be re-organized.