Bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden hesaplanan os sacrum ve os coccygis uzunluklarının cinsiyete göre değerlendirilmesi
Analysis of sacrum and coccyx lenght measured with computer tomography images determination on sex
  1. Tez No: 629196
  2. Yazar: RUKİYE SÜMEYYE BAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Cinsiyet tahmini yapabilmek antropoloji ve adli tıpta önemli bir konuma sahiptir. Bu çalışma os sacrum ve os coccygis uzunluklarının Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri üzerinden hesaplanan ölçümlerin cinsiyete göre farklılığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Eylül 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında acil servise başvuran ve BT çekilen 25-50 yaşları arasındaki 100 olguya (50 Kadın, 50 Erkek) ait görüntüler dahil edildi. Sagittal, koronal ve transvers düzlemde; anterior sakral uzunluk (ASU), posterior sakral uzunluk (PSU), anterior sakrokoksigeal uzunluk (ASCU), posterior sakrokoksigeal uzunluk (PSCU), anterior sakral eğrilik uzunluğu (ASC), posterior sakral eğrilik uzunluğu (PSC), anterior coccygis eğrilik uzunluğu (ACC), posterior coccygis eğrilik uzunluğu (PCC), sakral alan (SA), koksigeal alan (CA), linea transversa 1 (LTU-1), linea transversa 2 (LTU- 2), linea transversa 3 (LTU-3), linea transversa 4 (LTU-4), interforaminal yükseklik sağ 1 (IFYR-1), interforaminal yükseklik sağ 2 (IFYR-2), interforaminal yükseklik sağ 3 (IFYR-3), interforaminal yükseklik sol 1 (IFYL-1), interforaminal yükseklik sol 2 (IFYL-2), interforaminal yükseklik sol 3 (IFYL-3), iki facies auricularis arasındaki sagittal uzunluk (2FA-S), sakral 1. vertebra'nın sagittal uzunluğu (S₁-S), sakral 1. vertebra'nın transvers uzunluğu (S₁-T), anterior sakral genişlik (ASW) olmak üzere 24 farklı parametre üç defa ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Sex prediction has an important place in anthropology and forensic medicine. The aim of the present study was to determine the differences between the sex for the measurements of sacrum and coccyx length measured using CT images. Scanned CT images of 100 cases (50-Female, 50-Male), aged between 25 and 50 years, who consulted to the emergency service between september 2018 and june 2019 to the Karabük University Training and Research Hospital were included to the study. 24 different traits on sagittal, coronal and transverse planes such as anterior sacral length (ASL), posterior sacral length (PSL), anterior sacrococcygeal length (ASCL) and posterior sacrococcygeal length (PSCL), anterior sacral curvature length (ASC) and posterior sacral curvature length (PSC), anterior coccygis curvature length (ACC) and posterior coccygis curvature length (PCC), linea transversa 1, 2, 3 and 4 (LTU-1, LTU-2, LTU-3 and 4), right interforaminal height 1, 2 and 3 (IFYR-1, IFYR-2, IFYR-3), left interforaminal height 1,2 and 3 (IFYL-1, IFYL-2, IFYL-3), transverse sagittal length of sacral 1st vertebrae (S₁-T) and sagittal length (S₁-S) of sacral 1st vertebrae, maximum distance between two facies auricularis (2FA-S), and anterior sacral width (ASW) were measured three times.