Bir üniversite hastanesinin kulak burun boğaz polikliniğine başvuran hastaların musculus masseter ile os mandibula'larının antropometrik ölçümlerinin MR görüntüleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of anthropometric measurements of musculus masseter and os mandibula of patients referred to the otorhinolaryngology outpatient clinic of a university hospital using MR images
  1. Tez No: 949530
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK ÖZYAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kemikler insan vücudundaki hareketsiz yapılar değildir; bir yaşam süresi boyunca değişmeye devam ederler. Alman anatomist ve cerrah Julius Wolff, strese bağlı olarak kemiğin yeniden şekillenmesinin doğasını açıklayan bir yasa geliştirdi. Wolff Yasası, kemiklerin mekanik yükleme derecesine uyum sağlayacağını, böylece yüklemedeki artışın iç süngerimsi kemiğin mimarisinin güçlenmesine ve ardından kortikal tabakanın güçlenmesine neden olacağını belirtir Kas kalınlığının kemik morfolojisi üzerindeki etkisi, bu bağlamda Wolff yasası ile açıklanabilir. Bu yasa, kemiğin iç yapısı ve şeklinin fonksiyonla yakından ilişkili olduğuna işaret etmekte ve kemik şekli ile kas fonksiyonu arasındaki ilişkiyi tanımlamaktadır. Çiğneme kası fonksiyonunun kraniyofasiyal büyümenin temel mekanizmaları üzerindeki önemi, çeşitli hayvan ve insan deney çalışmalarında gösterilmiştir. Klinik çalışmalar çoğunlukla kuvvetle, bu kasların elektromiyografik (EMG) aktivitesinin ya da bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve ultrasonografi aracılığıyla kesit kalınlığının ölçülmesi yoluyla yapılmaktadır. Masseter kas kalınlığı sagittal büyümeyi arttırırken çenelerin vertikal büyümesini sınırlamaktadır. Yüzü daha yatay bir düzende büyütme eğilimindedir Aynı zamanda yaş, cinsiyet ve etnik köken de mandibular yapıda farklılıklar ortaya koymaktadır. Bu tez çalışması, masseter kasının kalınlığı ve hacmi ile mandibular kemik arasındaki ilişkiyi ve mandibulanın morfolojik özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyerek, bu anatomik yapıların fonksiyonel önemini anlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu sebeple KTU Radyoloji ABD'ndan 18-65 yaş arası 46 yetişkinin (23 Kadın 23 Erkek) baş boyun MR görüntüleri alınarak restrospektif olarak incelendi. Görüntüler PACS sisteminden DICOM formatında alınarak ölçüm yapmak amaçlı ITK-SNAP programına aktarıldı. Burada hem masseter kalınlığı ve hacmi ayrı ayrı hesaplandı hem de mandibular kemiğe ait ''kondil açısı'' ''kondil alanı'' ''intergonial mesafe'' ''kondiller arası uzaklık'' gibi parametreler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Bones are not static structures in the human body; they continue to change throughout a lifetime. The German anatomist and surgeon Julius Wolff developed a law that explains the nature of bone remodeling due to stress. Wolff's law states that bones will adapt to the degree of mechanical loading, so that an increase in loading will result in strengthening of the architecture of the internal cancellous bone and subsequent strengthening of the cortical layer. This law indicates that the internal structure and shape of bone is closely related to function and describes the relationship between bone shape and muscle function. The importance of masticatory muscle function on the basic mechanisms of craniofacial growth has been demonstrated in a variety of animal and human experimental studies. Clinical studies are mostly done by force, by measuring the electromyographic (EMG) activity of these muscles or by measuring their cross-sectional thickness by computed tomography, magnetic resonance imaging (MRI) and ultrasonography. Masseter muscle thickness enhances sagittal growth and limits vertical growth of the jaws. It tends to enlarge the face in a more horizontal arrangement. Age, gender and ethnicity also produce differences in mandibular structure. This thesis aims to understand the functional importance of these anatomical structures by examining the relationship between the thickness and volume of the masseter muscle and the mandibular bone and the morphological features of the mandible in detail. Material and Methods: For this reason, head and neck MR images of 46 adults (23 females and 23 males) aged 18-65 years were obtained from KTU Radiology Department and examined restrospectively. The images were taken from the PACS system in DICOM format and transferred to the ITK-SNAP program for measurement. Here, both masseter thickness and volume were calculated separately and parameters such as“condyle angle”,“condyle area”,“condyle area”,“intergonial distance”,“distance between condyles”of the mandibular bone were measured.