Vitamin D eksikliğinin kalp yetmezliği ve kalp yetmezliği klinik evrelendirmesi ile ilişkisi
Clinical staging of heart failure associated with vitamin D deficiency
  1. Tez No: 629202
  2. Yazar: ÖMER İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Vitamin D eksikliği dünyada ve Türkiye'de yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Günümüzde otoimmün hastalıklar, inflamatuar barsak hastalığı, romatoid artrit, multipl skleroz, diyabet, kanser, psoriasis ve kardiyovasküler hastalıkların oluşmasında vitamin D eksikliğinin rolü olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda düşük vitamin D düzeylerinin kardiovasküler risk faktörleri (yaş, obezite, diabetes mellitus, metabolik sendrom, kronik böbrek hastalığı) ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Dahası vitamin D eksikliğinin karotis intima, media kalınlığındaki artış, endotelyal disfonksiyonu ve koroner arter kalsifikasyonu gibi subklinik kardiyovasküler hastalıklar ve total mortalitedeki artış ile ilişkisini gösteren çalışmalar da vardır. Kalp yetmezliği ise diğer bütün kalp hastalıklarının bir komplikasyonu olup , prevelansı ve insidansı giderek artan bir sağlık sorunudur. Çalışmamızda kalp yetmezliği gelişmiş olan hastalar ile normal kalp fonksiyonu olan hastaların vitamin D düzeyini karşılaştırmak, kalp yetmezliği gelişen hastaların kalp yetmezliği klinik evrelerine göre vitamin D düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Materyal metod: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Klinik ve Poliklinikleri'ne 01.01.2018- 31.12.2018 tarihleri arasında başvuran kalp yetmezliği tanısı olan 98 hasta (%55,1 kadın, %44,9 erkek) ve 14 kontrol grubu (%71,4 kadın, %28,6 erkek) olmak üzere toplam 112 olgu dahil edildi. ACC/AHA evreleme ve NYHA foksiyonel sınıflama sistemine göre 1. grup Evre A, 2. grup Evre B (NYHA-1), 3. grup Evre C (NYHA-II), 4.grup Evre C (NYHA-III), 5. grup Evre D (NYHA-4) olan ve 6. grup kontrol grubu olarak hastalar ayrıldı. Hastaların sonuçları geriye dönük olarak dosyalarından ve hastanenin elektronik kayıtlarından bakılarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, fizik muayene ve sistem sorgulama bulguları, hastaneye yatışından önce kullanmakta olduğu ilaçlar, kalp yetmezliği etiyolojisi, kalp yetmezliğine eşlik eden kronik hastalıkları, ekokardiyografi bulguları (EF, ventrikül sistol ve diyastol sonu çapı, pulmoner arter basıncı), vitamin D düzeyi, BNP, hemoglobin, MPV, RDW, trombosit sayısı, lökosit, nötrofil ve lenfosit sayısı, LDL, trigliserid, BUN, kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, CRP düzeyleri kaydedildi. Gruplar arasındaki vitamin D düzeyleri karşılaştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Vitamin D deficiency is a common health problem in Turkey and world. Today, it is known that vitamin D deficiency plays a role in the formation of autoimmune diseases, inflammatory bowel disease, rheumatoid arthritis, multiple sclerosis, diabetes, cancer, psoriasis and cardiovascular diseases. Recent studies have concluded that low vitamin D levels are associated with cardiovascular risk factors (age, obesity, diabetes mellitus, metabolic syndrome, chronic kidney disease). Moreover, there are studies showing the relationship between vitamin D deficiency and subclinical cardiovascular diseases such as increase in carotid intima and media thickness, endothelial dysfunction and coronary artery calcification and increase in total mortality. Heart failure is a complication of all other heart diseases, and its prevalence and incidence is increasing. In our study, it was aimed to compare the vitamin D level of patients with developed heart failure and patients with normal heart function, and to determine the relationship between vitamin D level of patients with heart failure according to the clinical stages of heart failure. Materials and Methods: To our work a total of 112 cases were included, 98 patients (55.1% female, 44.9% male) diagnosed with heart failure, 14 control groups (71.4% women, 28.6% men) who applied to the Internal Medicine Clinic and Polyclinics of Haydarpaşa Numune Health Application and Research Center of Health Sciences University between 01.01, 2018- 31.12.2018. The patients were divided into 6 groups. According to ACC/AHA staging and NYHA functional classification system, patients were in group 1 Stage A, group 2 Stage B (NYHA-1), group 3 Stage C (NYHA-II), group 4 Stage C (NYHA-III), group 5 stage D (NYHA-4) and group 6 as control group. The results of the patients were analyzed retrospectively by looking at the files and electronic records of the hospital. Age, gender, physical examination and system inquiry findings, medications used before hospitalization, etiology of heart failure, accompanying chronic diseases, echocardiographic findings (EF, ventricular systole and end diastolic diameter, pulmonary artery pressure), vitamin D level, BNP, hemoglobin, MPV, RDW, platelet count, leukocyte, neutrophil and lymphocyte count, LDL, triglyceride, BUN, creatinine, sodium, potassium, calcium, phosphorus, magnesium, CRP levels were recorded. Vitamin D levels were compared between the groups. When evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used.