Çocuk yoğun bakımda travma nedeni ile takip edilen hastaların klinik, laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, laboratory and imaging methods of patients monitored due to the trauma in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 629230
  2. Yazar: HAKAN KORUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YUSUF SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine (ÇYBÜ) kabul edilen travmalı hastalarda klinik, laboratuvar, görüntüleme yöntemlerinin, travma skorlama sistemlerinin ve sonlanım durumunu etkileyen risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Fırat Üniversitesi ÇYBÜ'ye 01/01/2015 ile 01/01/2019 tarihleri arasında travma nedeniyle yatışı yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların epidemiyolojik özellikleri, ÇYBÜ'ye yatış anındaki vital bulguları, fizik muayeneleri, laboratuvar değerleri, görüntüleme bulguları, 'Pediatric index of mortality-2' (PIM-2), 'Pediatric Risk of Mortality' (PRISM), Glaskow Koma skoru (GKS), Pediatrik Travma Skoru (PTS), CRAMS skorlama değerleri, yoğun bakımda ve hastanede kalış süreleri, aldığı tedaviler, sonlanım durumları retrospektif olarak incelendi. Çalışmamıza alınan 82 olgunun 47'si (%57.3) erkek, 35'i (% 42.7) kız, olguların yaş ortalaması 62±50.9 aydır. Olguların 21'inin (%25.6) ölüm ile sonlandığı, 10'unun (%12.2) kalıcı hasar ile iyileştiği, 51'inin (%62.2) tam düzelme gösterdiği saptandı. Olgular travma mekanizmaları açısından değerlendirildiğinde 32 (%39) olgu yüksekten düşme, 15 (%18.3) olgu ADTK, 14 (%17.1) olgu AİTK, 9 (%11) olgu üzerine ağır cisim düşmesi, 5 (%6.1) olgu ateşli silah yaralanması, 4 (%4.9) olgu spor yaralanması, 3 (%3.6) olgu ise bisiklet-motorsiklet yaralanması ile travmaya maruz kalmıştı. Yaş gruplarına göre travma mekanizması incelendiğinde 0-4 yaş ve 4-9 yaş grubunda yüksekten düşme, 9-15 yaş grubunda ADTK, >15 yaş grubunda AİTK en sık görülen travma mekanizmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to assess clinical, laboratory, imaging methods, trauma scoring systems and risk factors affecting the outcome of trauma patients admitted to Firat University Hospital Pediatric Intensive Care Unit. Patients who were admitted to Firat University Hospital Pediatric Intensive Care Unit (PICU) between 1 January 2015 and 1 January 2019 due to trauma were retrospectively examined. Epidemiological characteristics of patients, vital findings during the hospitalization, physical examinations, laboratory assessments, imaging findings, 'Pediatric index of mortality-2' (PIM-2), 'Pediatric Risk of Mortality' (PRISM), Glasgow Coma Scale (GCS), Pediatric Trauma Score (PTS), CRAMS scale, duration of stay in the intensive care unit and length of hospital stay, treatments received and outcome conditions were analysed and examined retrospectively. From the 82 cases included in our study, 47 (57.3%) were male, 35 (42.7%) were female, and the mean age of the patients/cases was 62±50.9 months. It was observed that 21 (25.6%) of the cases resulted in death, 10 (12.2%) recovered with permanent damage, 51 (62.2%) showed complete recovery. When the cases are assessed in terms of trauma mechanisms, 32 (39%) cases were exposed to trauma due to falling down from height, 15 (18.3%) cases were exposed to trauma due to extravehicular traffic accident, 14 (17.1%) cases were exposed to trauma due to in-vehicle traffic accident, 9 (11%) cases were exposed to trauma due to falling heavy object, 5 (6.1%) cases were exposed to trauma due to firearm injuries, 4 (4.9%) cases were exposed to trauma due to sports injuries, 3 (3.6%) cases were exposed to trauma due to bicycle-motorcycle injuries. When trauma mechanisms were examined according to the age groups, falling down from the height in the 0-4 age group and 4-9 age group, extravehicular traffic accident in the 9-15 age group and in-vehicle traffic accident in the >15 age group are the most common trauma mechanisms.