Elektif total kalça protezi yapılan hastalarda kullanılan farklı anestezi tekniklerinin maliyetlerinin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of the costs of different anesthesia techniques used in patients with elective total hip replacement
  1. Tez No: 629243
  2. Yazar: HATİCE AKDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE KIRDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın amacı TKP operasyonu yapılan hastalarda kullanılan farklı anestezi tekniklerinin maliyet analizlerinin ortaya konulması, maliyete etkili olan faktörlerin tespit edilmesi, intraoperatif ve postoperatif değişkenlerin analiz edilerek tıbbi karar vericilere önerilerde bulunulmasıdır. Fakülte etik kurul onayı alındıktan sonra 01 Ocak 2012 ve 01 Ocak 2018 tarihleri arasında opere edilen 388 hastanın hastane bilgi otomasyon sisteminde bulunan kayıtları ve arşiv dosyaları retrospektif olarak incelendi. Dışlama kriterlerinden sonra kalan 204 hasta genel anestezi (GA), spinal anestezi (SA) ve kombine spinal-epidural anestezi (KSEA) olarak 3 gruba ayrılarak preoperatif, intraoperatif ve postoperatif parametreleri incelendi. Postoperatif parametreler her ASA skoru için ayrı ayrı incelendi. Gruplar arasında cinsiyet, CCI, laboratuvar parametreleri açısından fark bulunmadı; ancak yaş, ASA skoru ve sigara kullanımı açından anlamlı farklılık bulundu. İntraoperatif yapılan kan transfüzyon miktarı ve vazopresör kullanımı, ameliyat süresi, hastanede kalış süresi ve mortalite açısından gruplar benzerdi. Yoğun bakıma kabul durumu sadece ASA III hastalarda GA grubunda fazlaydı. Anestezi maliyeti her ASA skoru için gruplar arasında anlamlı çıktı ve en ucuz SA tekniği tespit edildi. Üç grupta yoğun bakım maliyeti açısından fark yoktu. Toplam hastane maliyeti sadece ASA II hastalarda istatiksel olarak anlamlıydı. Buna göre en ucuz teknik SA, en pahalı teknik GA idi. Toplam hastane maliyetini etkileyen parametrelerin lineer regresyon sonuçlarına göre ASA skorundaki her birim artışın 1542,259₺, kan transfüzyonu yapılmasının 297,054₺, hastane yatış süresindeki her birim artışın 1726,709₺, YBÜ yatışı olmasının 2764,411₺, mortalite durumunun ise 7008,357₺ toplam hastane maliyetini artırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak anestezi tekniklerinin tek başına toplam maliyeti etkilemediği, hastanın komorbid durumunun maliyet üzerine daha etkili olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the cost analysis of the different anesthesia techniques used in patients undergoing THA operation, to determine the factors affecting the cost, to analyze the intraoperative and postoperative variables and to make recommendations to medical decision makers. After the approval of the faculty ethics committee, the records and archive files of 388 patients who were operated between 01 January 2012 and 01 January 2018 were analyzed retrospectively. 204 patients who remained after exclusion criteria were divided into 3 groups as general anesthesia (GA), spinal anesthesia (SA) and combined spinal-epidural anesthesia (KSEA), and their preoperative, intraoperative and postoperative parameters were examined. Postoperative parameters were examined separately for each ASA score. There was no difference between the groups in terms of gender, CCI, laboratory parameters; however, a significant difference was found in terms of age, ASA score and smoking. The groups were similar in terms of the amount of intraoperative blood transfusion and vasopressor use, duration of surgery, length of hospital stay, and mortality. Admission to intensive care unit was higher in the GA group only in ASA III patients. The cost of anesthesia was significant between the groups for each ASA score, and the cheapest SA technique was detected. There was no difference in the cost of intensive care for the three groups. Total hospital cost was statistically significant only in ASA II patients. Accordingly, the cheapest technique was SA, the most expensive technique was GA. According to the linear regression results of the parameters affecting the total hospital cost, each unit increase in ASA score is 1542,259₺, blood transfusion is 297,054₺, each unit increase in hospital stay is 1726,709₺, ICU hospitalization is 2764,411₺, and mortality status is 7008,357₺. It has been determined to increase the total hospital cost. As a result, we believe that anesthesia techniques alone do not affect the total cost, and the comorbid condition of the patient is more effective on the cost.